Zwycięstwo Pauliny w Konkursie Gwary Śląskiej „Tukej piyknie godomy”

12 maja br. już po raz ósmy, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu, odbył się Konkurs Gwary Śląskiej „Tukej piyknie godomy”, organizowany w ramach Tygodnia Bibliotek.   

Na stronie internetowej organizatora czytamy:

Cieszącemu się dużą popularnością w powiecie raciborskim konkursowi, przyświeca idea kształtowania tożsamości i świadomości regionalnej i lokalnej, popularyzacja śląskiego dziedzictwa kulturowego oraz pobudzania aktywności twórczej dzieci i młodzieży.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 36 uczestników: 15 przedszkolaków, 15 uczniów szkół podstawowych, 15 uczniów szkół gimnazjalnych i 1 uczeń szkoły ponadgimnazjalnej. Każdy z uczestników zaprezentował jeden tekst mówiony prozą lub wierszem.

Autentyczność gwary, ogólny wyraz artystyczny oraz autentyczność stroju i rekwizytów oceniało jury w składzie:

  • Ewelina Kuśka ze Stowarzyszenia Kobiet Na Rzecz Propagowania Kultury Śląskiej w Jastrzębiu Zdroju, autorka książki „Idom Gody”, a także finalistka ubiegłorocznego konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku” i laureatka konkursu na Ślązaka Roku 2012
  • Józef Jendruś  zdobywca „Strzybnego”, czyli Srebrnego Ślązoka w konkursie „Po naszymu, czyli po śląsku”
  • Małgorzata Szczygielska, dyrektor biblioteki.

Nasza uczennica PAULINA MICZAJKA (kl. II a) zajęła pierwsze miejsce w kategorii uczniowie gimnazjum. Oczarowała komisję konkursową: znajomością gwary morawskiej, piękną dykcją, bogatym w treści obrzędowe tekstem, autentycznym strojem i wykorzystaniem rekwizytu. Józef Jendruś, w rozmowie z uczennicą, zachęcał ją do prezentowania swojego talentu w konkursach gwarowych organizowanych w woj. śląskim.

Paulina przygotowywała się do konkursu pod opieką mgr Marceli Szymańskiej.

Foto: MiPBP w Raciborzu

Skip to content