Zwiedzamy południowe krańce Dolnego Śląska – ciąg dalszy naszego udziału w programie ,,Poznaj Polskę”

Dofinansowano ze środków budżetu państwa

W dniach 27-28 października br. klasy ósme wraz z opiekunami: p. Anną Januszkiewicz, p. Dominiką Urbas, p. Teresą Sosną i p. Zbigniewem Szymańskim udały się na wycieczkę w ramach programu rządowego ,,Poznaj Polskę”. Tym razem kierunkiem podróży były Sudety Środkowe, a dokładnie Wałbrzych i okolice.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zbiórki na dziedzińcu szkoły. Wyruszyliśmy o 7:30. Pogoda tego dnia była niezwykle ciepła i słoneczna. Prawdziwa polska jesień! W autokarze spędziliśmy pierwsze cztery godziny, by potem zwiedzić SZTOLNIE WALIMSKIE w Walimiu (tzw. ,,Kompleks Rzeczka-Riese”). Kilka ciekawostek wartych zapamiętania – długość tuneli to około 500 m, powierzchnia 2500m2 i objętości 1400 m3. Wewnątrz panowała wilgoć i chłód. Zebraliśmy się w pomieszczeniu dawnej warowni, tam przewodnik opowiedział nam historię sztolni i pracujących tam niegdyś robotników. Zobaczyliśmy tam również narzędzia pracy. Dodatkowo dzięki efektom dźwiękowym mieliśmy odczucie, że słyszymy kroki i odgłosy krzątających się pracowników. Wywołało to w nas dreszczyk emocji. Przechodząc do kolejnych hal, zapoznaliśmy się z repliką broni rakietowej (V-1). W dalszej kolejności na ścianach podziwialiśmy rysunki przedstawiające codzienny trud zatrudnionych tam. Ryciny wykonał potajemnie jeden z więźniów – Żyd Imre Hollo. Zobaczyliśmy też największą halę, której powierzchnię mogliśmy obserwować, stojąc na podeście. Stamtąd wyszliśmy na zewnątrz, żeby przejść do kolejnej sztolni, w której zobaczyliśmy animację obrazującą pracę ówczesnych więźniów oraz usłyszeć odgłosy używanych wówczas maszyn i narzędzi.

Drugim punktem pierwszego dnia wycieczki było zwiedzenie prawosławnego KOŚCIOŁA POKOJU IM. TRÓJCY ŚWIĘTEJ W ŚWIDNICY – największej w Europie drewnianej świątyni z barokowym wnętrzem. Warto wspomnieć, że od 2001 roku obiekt ten jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najcenniejszymi elementami wystroju wnętrza świątyni jest ołtarz główny i ambona. W środku znajdują się cztery piętra (tzw. empory). Zdobienia są w dużej mierze pozłacane. Na wprost ambony znajduje się loża rodziny Hochbergów – dobroczyńców kościoła. Strony budowli ozdobione są malowidłami ukazującymi objawienie św. Jana.

Następnym punktem wycieczki było poznanie KATEDRY ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA I ŚW. WACŁAWA MĘCZENNIKA również w Świdnicy. Jest to kościół katolicki, jeden z najważniejszych zabytków w mieście, zbudowany w stylu gotyckim. Z kolei w centrum miasta zobaczyliśmy rynek i zabytkową architekturę.

Późnym popołudniem udaliśmy się do hotelu w Wałbrzychu na wypoczynek. Był to czas na posiłek, toaletę wieczorną oraz rozmowy z naszymi rówieśnikami. Cisza nocna obowiązywała nas w godzinach 22:00 – 7:00.

Drugi dzień wyjazdu rozpoczęliśmy od wspólnego śniadania podanego nam w formie ,,szwedzkiego stołu”. Każdy z nas mógł wybrać sobie to, co lubi, na co miał ochotę. Po obfitym posiłku wyruszyliśmy do Zamku w Książu. Ranek był chłodny, zza chmur wyłaniało się jednak słoneczko, zatem była w nas nadzieja na drugi ciepły dzień.

Odcinek z parkingu do zamku pokonaliśmy pieszo. podziwiając piękno lasu KSIĄŻAŃSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO. Kiedy weszliśmy na dziedziniec zamkowy, udaliśmy się w kierunku podziemi. Tunele są wydrążone na około 50 m pod pałacem i aby do nich zejść, trzeba pokonać ponad 80 schodów. Po wejściu do tuneli pokazano nam na telebimie krótki film o historii tego miejsca. Zapamiętaliśmy, żśe wg legendy podziemia pałacowe miały zostać połączone z tunelami sztolni. Korytarze są przystosowane także do przejazdu pociągów. W trakcie zwiedzania poznaliśmy nazwiska zmarłych więźniów. Mieliśmy także okazję wejść na taras widokowy, z kolei podczas zwiedzania zamku pani przewodnik ciekawie opowiadała o historii posiadłości, jej właścicielach (powierzchnia użytkowa zamku to 16822 m2, 7 kondygnacji, 400 pomieszczeń, zabudowania gospodarcze – 200 pomieszczeń; trzeci co do wielkości zamek w Polsce, budowniczym zamku był Bolko I Surowy). Kilka najokazalszych sal zamkowych mogliśmy zobaczyć na własne oczy, m.in. salę Maksymiliana. Na zakończenie zwiedzania braliśmy udział w szybkim quizie w aplikacji kahoot, w którym mogliśmy pochwalić się zapamiętaną wiedzą o poznanym kompleksie. Zwycięzcami konkursu wiedzy okazali się być: Samuel Kozubek, Sebastian Sławik i Oliwi Kampik (wszyscy z klasy 8B). Opuszczając zamek, mieliśmy okazję nabyć pamiątki i raz jeszcze z podziwem popatrzeć na okazały dziedziniec zamkowy.

Następną atrakcją było zwiedzenie PALMIARNI oddalonej około 2 km od zamku. Powstała ona z inicjatywy Jana Henryka XV i była prezentem dla jego żony Daisy – miłośniczki oryginalnych roślin i rzadkich kwiatów. Obecnie w palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych i kontynentów. Wewnątrz zobaczyć można również żółwie, lemury czy pawie. Ze względu na różnorodność i bogactwo zbiorów jest to miejsce godne polecenia.

Przed podróżą powrotną udaliśmy się do pizzerii ,,Happy Day”, tam posililiśmy się przepyszną pizzą. Naładowani pozytywną energią, pełni wrażeń, szczęśliwi i zdrowi dojechaliśmy na plac szkolny po godzinie 19:00.

Dzięki tej wycieczce poznaliśmy walory przyrodnicze Sudetów Środkowych i pogłębiliśmy naszą wiedzę o działaniach wojennych na tym obszarze w czasie II wojny światowej.

Dziękujemy naszym opiekunom za wspólnie spędzony czas, za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem, za opiekę. W sposób szczególny dziękujemy p. Dominice Urbas za zorganizowanie wyjazdu, a organowi prowadzącemu (Urzędowi Miejskiemu w Krzanowicach) za pozyskanie środków finansowych z rządowego programu ,,Poznaj Polskę”.

 

W imieniu wszystkich uczestników

Sara Konieczna – uczennica klasy 8B

(pod kierunkiem M. Szymańskiej)     

Skip to content