Znamy wyniki Gminnego Konkursu Literackiego „ZNANE I NIEZNANE PODANIA I LEGENDY GMINY KRZANOWICE”

Komisja konkursowa w składzie: dr Kornelia Lach (przewodnicząca), mgr Ewa Wawoczny (członek), mgr Aleksander Larysz (członek) na wspólnym posiedzeniu w dniu 10 listopada 2015 r. postanowiła przyznać kolejne miejsca i wyróżnienia w kilku kategoriach:

klasa IV

  • teksty pisane gwarą:
  1. miejsce – Laura Śliwka
  2. miejsce – Julia Kerner
  3. miejsce – Dawid Urbas
  • teksty pisane polszczyzną:
  1. miejsce – Karolina Himel, Łukasz Klemens
  2. miejsce – Paweł Joszko
  3. Vanessa Slotosch

wyróżnienia:

  1. Wiktoria Sławik
  2. Kacper Mosler
  3. Marcel Łopocz
  4. Wiktoria Drzymała
  5. Kacper Hrynkiewicz
  6. Paulina Sławik
  7. Natalia Kaletka
  8. Łukasz Nowak
  9. Wiktoria Deeg
  10. Oskar Sławik
  11. Katarzyna Wiszkony

klasa V

  1. miejsce – Martyna Rudek
  2. miejsce – Natalia Hanka
  3. miejsce – Karmen Kretek, Wiktoria Kupka

klasa VI

  1. miejsce – Paweł Grzesiczek, Szymon Sliwka
  2. miejsce – Patryk Kaszny i Dominik Wyglenda
  3. miejsce – Rafał Pohlman i Ania Wiszkony

gimnazjum

  1. miejsce – Justyna Hanka
  2. miejsce – Patrycja Machura
  3. miejsce – Sara Lopocz

dorośli

  1. miejsce – Zbigniew Woźniak
  2. miejsce – Marcela Szymańska
  3. miejsce – Nikol Urbaniec

Wręczenia nagród dokonano 10 grudnia podczas uroczystej gali podsumowującej projekt Lokalne legendy naszym bogactwem, źródłem poczucia wspólnoty i zachętą do działania. Zadanie to realizowane było przez Stowarzyszenie Pałac w Wojnowicach – wczoraj, dziś i jutro wespół z wojnowickim Kołem Gospodyń Wiejskich i radą sołecką. Tego wieczora w Pałacu licznie zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, instytucji finansujących projekt, realizatorzy poszczególnych zadań, autorzy spisanych podań ludowych oraz mieszkańcy i miłośnicy gminy Krzanowice i lokalnych tradycji.

Jak dowiedzieliśmy się od prezesa stowarzyszenia, początkowym zamierzeniem było zebranie kilkunastu opowiadań i wydanie ich w postaci broszurowej. Rzeczywistość przeszła jednak najśmielsze oczekiwania organizatorów, bo na konkurs wpłynęło 69 prac. Uznaliśmy, że wszystkie prace (…) to kapitał, którego nie wolno nam zmarnować. W tej sytuacji (…) postanowiliśmy zrobić z tego publikację książkową, fachowo zredagowaną i opatrzoną stosownym naukowym wprowadzeniem – wyznał p. Zbigniew Woźniak. I w taki oto sposób powstała publikacja pt. Hassermany, klekanice i inne stwory … Podania ludowe na pograniczu polsko-czeskim pod redakcją Kornelii Lach i Zbigniewa Woźniaka, do powstania której przyczynili się uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele poloniści (p. Anida Kaczmar, p. Bożena Kreis, p. Marcela Szymańska). Dziękujemy naszej Pani Dyrektor za Jej poświęcenie i zaangażowanie w realizację kolejnego (ważnego w naszym przekonaniu) lokalnego przedsięwzięcia. Cieszy fakt, że w tak krótkim czasie udało się zarejestrować część spuścizny wierzeniowej naszych przodków. Nowa książka uchroni od zapomnienia przekazywane drogą ustną podania ludowe znane na śląsko-morawskim pograniu.

Marcela Szymańska     

 

Skip to content