Znamy wyniki Gminnego Konkursu Literackiego „ZNANE I NIEZNANE PODANIA I LEGENDY GMINY KRZANOWICE”
Komisja konkursowa w składzie: dr Kornelia Lach (przewodnicząca), mgr Ewa Wawoczny (członek), mgr Aleksander Larysz (członek) na wspólnym posiedzeniu w dniu 10 listopada 2015 r. postanowiła przyznać kolejne miejsca i wyróżnienia w kilku kategoriach:
klasa IV
- teksty pisane gwarą:
- miejsce – Laura Śliwka
- miejsce – Julia Kerner
- miejsce – Dawid Urbas
- teksty pisane polszczyzną:
- miejsce – Karolina Himel, Łukasz Klemens
- miejsce – Paweł Joszko
- Vanessa Slotosch
wyróżnienia:
- Wiktoria Sławik
- Kacper Mosler
- Marcel Łopocz
- Wiktoria Drzymała
- Kacper Hrynkiewicz
- Paulina Sławik
- Natalia Kaletka
- Łukasz Nowak
- Wiktoria Deeg
- Oskar Sławik
- Katarzyna Wiszkony
klasa V
- miejsce – Martyna Rudek
- miejsce – Natalia Hanka
- miejsce – Karmen Kretek, Wiktoria Kupka
klasa VI
- miejsce – Paweł Grzesiczek, Szymon Sliwka
- miejsce – Patryk Kaszny i Dominik Wyglenda
- miejsce – Rafał Pohlman i Ania Wiszkony
gimnazjum
- miejsce – Justyna Hanka
- miejsce – Patrycja Machura
- miejsce – Sara Lopocz
dorośli
- miejsce – Zbigniew Woźniak
- miejsce – Marcela Szymańska
- miejsce – Nikol Urbaniec
Wręczenia nagród dokonano 10 grudnia podczas uroczystej gali podsumowującej projekt Lokalne legendy naszym bogactwem, źródłem poczucia wspólnoty i zachętą do działania. Zadanie to realizowane było przez Stowarzyszenie Pałac w Wojnowicach – wczoraj, dziś i jutro wespół z wojnowickim Kołem Gospodyń Wiejskich i radą sołecką. Tego wieczora w Pałacu licznie zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, instytucji finansujących projekt, realizatorzy poszczególnych zadań, autorzy spisanych podań ludowych oraz mieszkańcy i miłośnicy gminy Krzanowice i lokalnych tradycji.
Jak dowiedzieliśmy się od prezesa stowarzyszenia, początkowym zamierzeniem było zebranie kilkunastu opowiadań i wydanie ich w postaci broszurowej. Rzeczywistość przeszła jednak najśmielsze oczekiwania organizatorów, bo na konkurs wpłynęło 69 prac. Uznaliśmy, że wszystkie prace (…) to kapitał, którego nie wolno nam zmarnować. W tej sytuacji (…) postanowiliśmy zrobić z tego publikację książkową, fachowo zredagowaną i opatrzoną stosownym naukowym wprowadzeniem – wyznał p. Zbigniew Woźniak. I w taki oto sposób powstała publikacja pt. Hassermany, klekanice i inne stwory … Podania ludowe na pograniczu polsko-czeskim pod redakcją Kornelii Lach i Zbigniewa Woźniaka, do powstania której przyczynili się uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele poloniści (p. Anida Kaczmar, p. Bożena Kreis, p. Marcela Szymańska). Dziękujemy naszej Pani Dyrektor za Jej poświęcenie i zaangażowanie w realizację kolejnego (ważnego w naszym przekonaniu) lokalnego przedsięwzięcia. Cieszy fakt, że w tak krótkim czasie udało się zarejestrować część spuścizny wierzeniowej naszych przodków. Nowa książka uchroni od zapomnienia przekazywane drogą ustną podania ludowe znane na śląsko-morawskim pograniu.
Marcela Szymańska