ZESPÓŁ „PIĄTKA” ZASŁUŻYŁ NA SZÓSTKĘ!

Pomysł na przedstawienie zrodził się przypadkowo na początku kwietnia tego roku. Na  zajęciach z języka polskiego, kiedy był analizowany i interpretowany fragment utworu Williama Szekspira pt. „Makbet”, trzeba było kuć żelazo, póki było gorące. Gotowy materiał tekstu, przeczytany przez kilku uczniów , podsunął myśl pani od j. polskiego: „Dlaczego nie Szekspir? Do dzieła!”. I tak zrodził się plan zredagowania parafrazy (czyli przeróbki) tego wybitnego tekstu. Trochę trzeba było z tym „pochodzić”, ale cóż się nie robi dla sztuki!  Gotowy scenariusz powstał w przeciągu dwóch dni. Do załączonego tekstu, przytoczono motywy z Harry’ego Pottera, wykorzystano również tytuły innych dzieł wybitnego dramatopisarza W. Szekspira.

Oto krótka wersja wydarzeń. W jednej z jaskiń, spotykają się wiedźmy, aby ugotować w ogromnym kotle „piekielną zupę”. Pierwsza z nich przylatuje na feralnej miotle, druga ma o wiele lepszą, bo od samego Harry’ego Pottera! Jest noc, słychać odgłosy puchaczy i innych nocnych ptaków … Nadciąga burza! Trzeba zacząć wielkie gotowanie. W skład menu wchodzą m.in. żądło żmii, puch nietoperza, smocza łuska, korzeń cykuty… Nagle zjawia się najważniejsza z wiedźm – Hekate. Próbuje magiczną zupę i jest z niej zadowolona. Wszystkie czarownice się cieszą i tańczą wokół wrzącego kotła. W tym momencie następuje zwrot akcji. Wchodzi pani reżyser i gratuluje młodemu zespołowi twórczej weny. Pomiędzy dwojgiem aktorów dochodzi do słownej utarczki, bo każdy z nich chce być postrzegany jako ten najlepszy. Każdy popisuje się swoimi pomysłami, proponuje swoją wymarzoną rolę –oczywiście szekspirowską. Jeden chce zagrać Otella, drugi Hamleta, następny Króla Leara a nawet Lady Makbet…

Dzięki temu przedstawieniu nasi młodzi aktorzy w składzie: Wiktoria Drzymała (kl.V), Szymon Filip (kl.VI), Szymon Ossowski (kl.VI), Patryk Obrusnik (kl.VI), Tobiasz Szypuła (kl.VI) zdobyli uznanie wśród jurorów i publiczności w konkursach. Oto ich sukcesy:

  • I miejsce na XVII Gminnym Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Krzanowicach.
  • I miejsce na X Powiatowym Festiwalu Zespołów Artystycznych w Kuźni Raciborskiej, uwieńczony występem podczas Gali Laureatów w Raciborzu. Gratulacje!

Kieruję również podziękowania dla Szymona Nowaka, który dzielnie czuwał nad techniczną oprawą przedstawienia.

                                                                                                                                         Anida Kaczmar

Skip to content