„Zemsta” hr. Aleksandra Fredry w Rybniku

Na deskach Teatru Ziemi Rybnickiej raz w roku odbywa się przegląd najlepszych kabaretów w Polsce o nazwie RYJEK (Rybnicka Jesień Kabaretowa). Szczęśliwcy, którzy mają okazję podziwiać znane grupy, zasiadają wygodnie w fotelach i bawią się wraz z gospodarzami, i gośćmi na tej wspaniałej imprezie. Inni, mogą śledzić zmagania artystów przed telewizorem. My z kolei, korzystamy z pobytu w tym Teatrze dzięki uprzejmości Pani Anny Kasprzyk, która corocznie zaprasza naszych uczniów wraz z opiekunami na przez siebie wyreżyserowane spektakle. Tym razem klasa siódma miała okazję podziwiać sztukę Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”  w reżyserii Pani Anny Kasprzyk, zaprezentowaną przez Krakowską Agencję Artystyczną.

Trwająca 130 minut ( z antraktem)  dawka humoru na pewno zapisze się w sercach naszych wiernych widzów. A było co podziwiać…Oryginalny tekst połączony z epokowymi strojami i barokową muzyką, oddawały głębię piękna polskiej komedii. Podziwialiśmy Papkina i jego krasomówcze dialogi i monologi, śledziliśmy działania dwóch skłóconych ze sobą sąsiadów, intrygi, pracę nieporadnych murarzy, pojedynki  i na tym tle… miłość, która wygrywa, i scala zwaśnione rody. Naszych uczniów zainteresował ciekawy sposób przekazu tej momentami trudnej w odbiorze sztuki. Najbardziej podobała się sytuacja, kiedy nieoczekiwanie pojawili się wśród publiczności występujący aktorzy. W zabawny sposób wtopili się w tłum i włączyli niektórych widzów do swojej gry. A chodzi oczywiście o scenę, kiedy kilku murarzy próbuje naprawić graniczny mur…

Ogromna dawka humoru sprawiła, że siódmoklasiści pokochali zarówno lekturę jak i jej teatralny przekaz. Przed nami następny etap działań – tym razem nasi uczniowie zaprezentują na podstawie tej książki swoje pomysły gry aktorskiej na lekcji  języka polskiego. Powodzenia!

Organizatorem wyjazdu była p. Anida Kaczmar. Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Marcin Obrusnik i p. Adam Gębski. Dziękujemy!

                                                                                                           Anida Kaczmar

Foto: http://www.teatrcracovia.pl/galeria_work.php?chooser=ZEMSTA

Skip to content