Zaduszki Poetyckie

W piątek, 30 października br. uczniowie klas: IIa i IIIb Gimnazjum zaprezentowali swoim rówieśnikom oraz młodszym kolegom i koleżankom ze Szkoły Podstawowej montaż słowno-muzyczny, którego mottem przewodnim mogą być słowa poety: „Jest miejsce dokąd listy nie dochodzą, gdzie tylko myśl i modlitwy błądzą”.

Aby wprowadzić zebranych w atmosferę zbliżających się świąt (Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny), głos zabrał ks. Tomasz Cymbalista – wikariusz naszej parafii, który nawiązał do historii zbliżającego się czasu, do problematyki przemijania i sensu życia na ziemi. Odwołał się do filozofii św. Jana Pawła II oraz słów ks. Jana Twardowskiego: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.

Podczas spotkania młodzież recytowała poezję: „Most” L. Staffa, „Drogiej pamięci” W. Słobodnika, „A może” E. Brylla, „Spotkanie w czasie” M. Jastruna, „Zaduszki” M. Czerkawskiej, „Dojrzałość” Z. Herberta, „Litanię” J. Tuwima. Magdalena Pohlmann (uczennica klasy II b) zaśpiewała piosenkę „Niewidzialna dłoń” z repertuaru N. Kukulskiej. Utwór wykonała tak autentycznie i z taką szczerością, że niejednego z obecnych wzruszyła do łez. Występ ubogaciła prezentacja multimedialna o znanych Polakach, którzy w bieżącym roku poprzedzili nas w drodze do wieczności. Przypomnieliśmy sobie także utwór M. Grechuty „Dni, których nie znamy” oraz J. Kaczmarskiego „Modlitwa o wschodzie słońca”.

Jesienna scenografia, półmrok, blask i zapach palących się świec pozwoliły nam pobyć przez kilkanaście minut w zadumie nad przemijaniem oraz z tymi, których już nie ma z nami. Przygotowane Zaduszki Poetyckie zadedykowane zostały śp. Jolancie Kosel, o której pamięć trwa w naszych sercach.

Podziękowania za pomoc w przygotowaniu spotkania kieruję w stronę p. Aleksandry Osadnik, p. Bożeny Kreis i księdza wikarego.

Marcela Szymańska

Skip to content