Wyjazd do Podłęża pod Krakowem

W dniu 19.09.2015 odbył się kolejny wyjazd zorganizowany w ramach projekt ,,Bajki Obywatelskie – edukacja małych obywateli’’. Z naszej szkoły w wyjeździe brało udział siedmiu uczniów (z klasy III b). Celem wyprawy była miejscowość Podłęże pod Krakowem. Podróż autobusem trwała 3 godziny, ale wcale nam to nie przeszkadzało. Czas ten wykorzystaliśmy na pogawędki. Po długiej, ale bardzo wesołej jeździe w autobusie, dotarliśmy wreszcie do celu. W Podłężu udaliśmy się do Domu Kultury ,,Inspiro’’. Od razu po wejściu do budynku otwarliśmy oczy ze zdumienia. Wydawało nam się, że będzie to szary, zaćmiony i niezachęcający zwykły dom kultury. Tymczasem zobaczyliśmy kolorowe ściany, sofy, i co najważniejsze, poczuliśmy pozytywną energię, która panowała w tym budynku.

Na początku był czas na zwiedzanie ,, Inspiro’’. Znajdował tam się jeden pokój przeznaczony na relaks dla młodzieży. Były w nim sofy, telewizor oraz duża półka z grami planszowymi i książkami. Następnym pomieszczeniem, szczególnie zachwycającym dziewczyny, była sala baletowa. Po długo trwającym zachwycie i udawaniu baletnic przeszliśmy do kuchni. Po zwiedzeniu malutkiej, ale pojemnej kuchni przeszliśmy do tzw. sali kinowej. Sala ta wyposażona była w scenę, wielki ekran do wyświetlania filmów oraz krzesła. Ostatnim już pomieszczeniem była szwalnia. Znajdowały się tam różnego rodzaju szyte kostiumy oraz maszyny do szycia. Po zwiedzaniu prowadzący Dom Kultury opowiadali nam o swoich trudnych początkach i o tym co jest teraz. Szczególnie dziwiło nas to, że zaczynali tak naprawdę od zera, a osiągnęli sukces, którego naprawdę można im pozazdrościć. Zrozumieliśmy przez to, że trzeba tylko chcieć i wierzyć, a reszta sama się ułoży.

Założyciele placówki opowiadali nam również o tym, co na co dzień dzieje się w Domu Kultury. Praktycznie każdego dnia są tam prowadzone jakieś zajęcia, np. baletu, szycia, gotowania. Najmłodszy uczestnik zajęć ma 18 miesięcy, zaś najstarszy – 80 lat.

Po długim, ale bardzo ciekawym opowiadaniu o ,,Inspiro’’ był czas na obiad. Jedni lepili pierogi ruskie, inni zaś przygotowywali ciasto marchewkowe na deser. Ci zaś, którzy nie mieli ochoty gotować, mogli wyszaleć się na scenie, tańcząc i śpiewając. Po ulepieniu pierogów i upieczeniu ciasta wszyscy razem zjedliśmy obiad. Potem nadszedł czas pożegnania i podziękowań za gościnność i mile spędzony czas.

Wizytę w ,,Inspiro’’ w podkrakowskim Podłężu na pewno będziemy przez długi czas dobrze wspominać. Żałujemy, że był to już nasz ostatni wyjazd studyjny w ramach projektu „Bajki obywatelskie”.

 

Sara Lopocz

(pod kierunkiem Marceli Szymańskiej)

Skip to content