Wycieczka do Wiednia na Weihnachtsmarkt

15 grudnia 2017 roku 52 uczniów naszej szkoły udało się do Wiednia na tzw. Weihnachtsmarkt. Naszymi opiekunami były panie: Róża Ośka, Dominika Urbas i Agnieszka Kawulok oraz panowie: Marcin Obusnik i Adam Gębski.

Na tej wycieczce zwiedzaliśmy wiele ciekawych miejsc, o których opowiadały nam dziewczyny realizujące projekt edukacyjny z języka niemieckiego w Gimnazjum: Ewa Walach, Emilie Kocjan, Weronika Zgrzendek i Martyna Jakubit.  

Najpierw udaliśmy się na górę Kahlenberg, gdzie znajduje się kościół prowadzony przez polskich kapłanów. Pani przewodniczka opowiedziała nam historię tego miejsca i jego związku z historią Polski. Z góry podziwialiśmy panoramę Wiednia, za którą dojrzeliśmy osnieżone Alpy. Następnie udaliśmy się na Prater, gdzie jechaliśmy wysokim na 65 m kołem młyńskim, z którego mieliśmy piękny widok na miasto. Stamtąd metrem pojechaliśmy do centrum. Zwiedziliśmy katedrę św. Szczepana, zobaczyliśmy Operę Wiedeńską, Hofburg, Plac Bohaterów i Marii Teresy. Zwiedziliśmy również Muzeum Historii Naturalnej, w którym znajduje się 39 sal z ekspozycjami, w których zgromadzono ponad 25 milionów eksponatów. Najcenniejszym jest Wenus z Willendorfu – figurka wyrzeźbiona ok. 25 tysięcy lat temu. Widzieliśmy jeszcze Parlament i Ratusz, pod którym znajdował się największy i najpiękniejszy jarmark bożonarodzeniowy we Wiedniu. Był przepiękny. Wszystkie drzewa, które rosły w pobliżu, ozdobione były lampkami. Było tam mnóstwo stoisk, karuzeli oraz lodowisko. W powietrzu unosił się zapach gorącej czekolady. Przechadzając się między stoiskami, podziwialiśmy ozdoby. Czuliśmy się jak w bajce. Gdy nastał czas powrotu z żalem opuściliśmy Wiedeń.

Julia Kerner, kl. VI b

 

Skip to content