Wycieczka na jarmark bożonarodzeniowy do Wrocławia

18 grudnia br. grupa uczniów naszej szkoły wybrała się na wycieczkę do stolicy Dolnego Śląska. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie najbardziej znanej atrakcji Wrocławia – Panoramy Racławickiej. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można tak niecodzienne dzieło autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), „przeniosło” naszych uczniów w inną rzeczywistość i inny czas. Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem tego fascynującego dzieła.

Następnie uczniowie udali się do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. To jedno z najważniejszych polskich muzeów, znane z niezwykle cennego zbioru sztuki średniowiecznej oraz najciekawszej w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej. W zbiorach, które w sumie liczą prawie 200 tysięcy obiektów, znajdują się dzieła malarstwa polskiego i europejskiego, rzeźby, ceramika, szkło, wyroby rzemiosła artystycznego. Z tak niezwykłej lekcji historii każdy uczeń wiele zapamiętał.

Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie najstarszej części miasta – Ostrowu Tumskiego z katedrą św. Jana Chrzciciela. Katedra zwana jest matką kościołów śląskich, jest najwspanialszym zabytkiem gotyckiej architektury sakralnej. Z tarasu widokowego katedry nasi uczniowie mogli podziwiać panoramę Wrocławia i okolic.

Kiedy nastał zmierzch, uczniowie dotarli do celu naszego wyjazdu, a mianowicie na jeden z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych na wrocławskim rynku. W baśniowej scenerii, wśród pachnących lasem choinek, aromatu czekoladowych pierników, pieczonych na grillu mięsnych potraw, gorących kasztanów i innych smakołyków nasi uczniowie spędzili wieczór w świątecznej atmosferze. Jedynie pogoda nam nie sprzyjała, ale deszcz nie był przeszkodą dla młodych ludzi spragnionych wrażeń i … oczywiście zakupów.

Wszyscy bardzo zadowoleni, choć i nieco zmęczeni, wrócili późnym wieczorem do domu. Organizatorami i pomysłodawcami tego wyjazdu byli nauczyciele języka niemieckiego naszego Gimnazjum: p. Dominika Urbas i p. Marcin Obrusnik, natomiast opiekunami p. Róża Ośka i p. Adam Gębski.  

Dominika Urbas

Skip to content