Wycieczka integracyjna do Muzeum Śląskiego w Katowicach

 

27 października br. uczniowie klas III Gimnazjum Zespołu Szkół w Krzanowicach oraz redaktorzy szkolnego czasopisma „Dyzio Gimnazjalista” z Gimnazjum nr 3 im. A. Weltzla w Raciborzu udali się do Katowic, by zwiedzić nowy kompleks budynków Muzeum Śląskiego, znajdujący się na terenie dawnej XIX-wiecznej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice.

Ciekawe ekspozycje zabrały uczniów w podróż do charakterystycznych miejsc i wydarzeń związanych z historią Górnego Śląska. Zwiedzanie rozpoczęło się od wejścia do markowni kopalni Katowice – symbolu miejsca, gdzie znajduje się obecnie Muzeum Śląskie. Następnie uczniowie poznali burzliwe dzieje ziemi śląskiej od prehistorii aż do czasów współczesnych. Widzieli m.in. makietę romańskiej rotundy z Cieszyna, kopie nadania praw miejskich takim miastom jak: Opole, Racibórz, Nysa, Opawa. Stali się uczestnikami powstań śląskich czy I i II wojny światowej. Uświadomili sobie, jak postępowało uprzemysłowienie miast śląskich i co było jej symbolem (chodzi oczywiście o maszynę parową). Mogli stać się uczestnikami tamtych wydarzeń, np. wejść do mieszkań z czasów PRL-u, obejrzeć ówczesny program telewizyjny, który był emitowany w czarno–białym obrazie, poczytać gazetę, zobaczyć z bliska „betonową płytę” oraz podziwiać fiacika 126 p wyprodukowanego w Bielskiej Fabryce Samochodów.

Następnie z bliska podziwiali dzieła mistrzów malarstwa wszystkich znaczących kierunków sztuki polskiej lat 1800- 1945. Dotychczas obrazy były znane uczniom jedynie z podręczników szkolnych. Tak więc w Galerii Sztuki Polskiej oglądali dzieła Józefa Chełmońskiego, Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Aleksandra Gierymskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej i wielu innych. Twórczość Tadeusza Kantora, Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Dudy–Gracza, Władysława Hasiora mogli zobaczyć w Galerii Sztuki Polskiej po 1945 roku.

Ostatnią z wystaw stałych, którą zwiedzili gimnazjaliści, było „Laboratorium przestrzeni teatralnych – przeszłość w teraźniejszości” – ze zbiorów Oddziału Muzeum Śląskiego Centrum Scenografii Polskiej, które ukazuje zwiedzającym unikatową kolekcję dzieł scenograficznych oraz dokonań polskiej plastyki teatralnej. Zwiedzający mogli prześledzić dzieje teatru od narodzin w starożytnej Grecji po obecny awangardowy teatr polski.

Wycieczka była prawdziwym wyzwaniem i ucztą dla miłośników sztuki plastycznej i teatralnej. Uświadomiła uczestnikom potrzebę okazywania szacunku ziemi śląskiej i jej mieszkańcom ze względu na bogactwo doświadczeń i przekazywane przyszłym pokoleniom wartości.

Organizatorem wyjazdu i przewodnikiem po Muzeum była mgr Aleksandra Osadnik – nauczyciel plastyki i zajęć artystycznych w ZS w Krzanowicach, natomiast opiekunami uczniów: mgr Dominika Urbas i mgr Marcela Szymańska (wychowawczynie kl. III).

Aleksandra Osadnik, Marcela Szymańska

Skip to content