„Witajcie w naszej bajce (…)” – ciekawa przygoda uczniów klasy IV b

12 stycznia 2023 r. klasa IV b udała się na wycieczkę do „Bajki Pana Kleksa” w Katowicach-Zawodziu.

            Grupa 25 uczniów, wraz z opiekunami, wyruszyła w podróż bladym świtem. Punktem startowym wycieczki był remontowany dworzec PKP w Raciborzu, z którego o godz. 7.37 odjeżdżał pociąg do Katowic. Dla niektórych uczestników była to pierwsza w życiu przejażdżka koleją.

            „Bajka Pana Kleksa” mieści się na terenie Fabryki Porcelany „Bogucice”. Na czterech kondygnacjach mieści się 8 stref tematycznych inspirowanych przygodami pana Kleksa (bohatera książki Jana Brzechwy – „Akademia pana Kleksa”, która jest lekturą obowiązkową w klasie IV) – można tutaj odnaleźć „Krainę szpaka Mateusza”, „Psi raj” czy „Kuchnię Pana Kleksa”.

          Przez 4,5 godziny czwartoklasiści leczyli chore sprzęty, uczestniczyli w kleksografii, uczyli się wiązania prostych węzłów, odkrywali sekrety Pana Kleksa, które są ukryte w szufladach, wspólnie śpiewać i tańczyć do piosenek z Akademii Pana Kleksa. Uczniowie mieli okazję rozwiązywać różne łamigłówki i zagadki, aby zdobyć trzy magiczne przedmioty Profesora Kleksa, eksperymentowali z produktami dostępnymi w kuchni (ocet, soda oczyszczona), ale także z takimi, które dostępne są tylko w aptekach (np. nadmanganian potasu – popularnie zwanym fioletem czy witamina C).

            Na koniec uczestnicy udali się do „Podwodnego Świat Królowej Aby”, który jest przedłużeniem Bajki Pana Kleksa. Ta interaktywna wystawa edukacyjna poświęcona jest ekologii i ochronie środowiska. Uczniowie musieli wykonać ważne zadanie – pomóc Królowej Abie w ocaleniu planety przed katastrofą ekologiczną.

            Pobyt w „Bajce Pana Kleksa” dostarczył uczestnikom wielu wrażeń i emocji. Był to także bardzo pouczający i kreatywnie spędzony czas.

Debora Kosel-Stózik – organizatorka wycieczki

Skip to content