Warsztaty filmowe o dubbingu dla najmłodszych

Poniedziałek 12 lutego 2018 – pierwszy dzień po feriach zimowych zaczął się dla uczniów klas młodszych inaczej niż zwykle. Dlaczego? Lekcje odbyły się nie w klasach, nie w szkole, ale na sali raciborskiego kina „Bałtyk”.

Już po raz drugi wzięliśmy udział w zajęciach zorganizowanych przez Centrum Edukacji Filmowej. Na ubiegłorocznym spotkaniu poznaliśmy, w jaki sposób powstają kolejne klatki filmu animowanego. Tym razem pojechaliśmy na warsztaty „I kto to mówi? Czyli jak powstaje dubbing”. Dzięki przygotowanym fragmentom filmów, nagranych wywiadów, spotkań z aktorami oraz wyjaśnieniom prowadzącego dzieci dowiedziały się, że dubbing to inaczej zastąpienie dialogów oryginalnych z filmu dialogami opracowanym w danym języku. Aktor pracujący dubbingiem musi umieć mówić z odpowiednią dykcją. Jest prawdziwym mistrzem w modulowaniu głosem. Mało tego należy też „dopasować kłapy” czyli trzeba nowy tekst tak dokładnie nagrać, aby aktor mówił równocześnie z ruchami ust postaci w filmie. Zwieńczeniem lekcji medialnej było nagranie wiwatów wydawanych przez młodych widzów w kinie „Bałtyk” do krótkiej sceny z filmu o Asteriksie i Obeliksie. Udało się rewelacyjnie! W ten prosty sposób dzieci miały okazję same wcielić się w rolę aktorów pracujących dubbingiem.

Po krótkiej przerwie „na małe co nieco” przyszła pora na „Epokę lodowcową 5”. Tytuł filmu „Mocne uderzenie” doskonale odzwierciedlił jego akcję – pełną humorystycznych reakcji bohaterów, nieprzewidzianych wydarzeń, efektów specjalnych i dreszczyku emocji. Dzieci były pod wrażeniem i całość oceniły na „sześć”.

Do Krzanowic wróciliśmy zgodnie z planem, wynajętymi autobusami linii PKS, bardzo zadowoleni z postanowieniem udziału w następnej lekcji kinowej.

Jolanta Śliż

Skip to content