Walentynki 2016

Z dwudniowym wyprzedzeniem, bo już 12 lutego, obchodziliśmy w naszej szkole walentynki. Najmłodsi uczniowie (klasy I-III) Szkoły Podstawowej świętowali ten dzień na sportowo – bawili się na sali gimnastycznej, tańcząc do prezentowanych na wielkim ekranie teledysków skocznych utworów muzycznych. Dzieci świetnie naśladowały ruchy taneczne, tworząc jeden zgrany zespół. Pomysłodawczynią tak odchodzonych walentynek była p. Beata Kaleja-Gorzalnik, a w realizacji przedsięwzięcia pomogła jej p. Katarzyna Bulenda.

W Gimnazjum natomiast odbyła się akademia podsumowująca Tydzień walentynkowy. Od początku tygodnia Samorząd Gimnazjalny (prowadzony przez p. Aleksandrę Osadnik) przygotował dla swoich kolegów i koleżanek szereg atrakcji. Od poniedziałku „pracowała” poczta walentynkowa, we wtorek młodzież bawiła się w MOK-u na dyskotece, w środę rozstrzygnięto w klasach IV-VI konkurs plastyczny na najciekawszą kartkę walentynkową. W konkursie zwyciężyli:

I miejsce – Patrycja Antończyk, klasa VI

II miejsce – Oskar Sławik, klasa IV b

III miejsce – Karolina Himel, klasa IV a.

Wystawę pokonkursową przygotowaną przez p. A. Osadnik podziwiać można było na korytarzu pierwszego piętra.

W czwartek przygotowano gimnazjalistom kawiarenkę walentynkową, w której można było nabyć babeczki walentynkowe.

Podsumowanie zrealizowanych działań rozpoczęto od prezentacji multimedialnej przedstawiajacej historię święta zakochanych oraz głębokich myśli autorstwa św. Jana Pawła II oraz Matki Teresy z Kalkuty, m.in.

Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali.

Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć.

Miłość, aby była prawdziwa, musi kosztować, musi boleć, musi ogałacać nas z samych siebie.   

Potem młodzież przygotowana przez p. Anidę Kaczmar zaprezentowała dialog pomiędzy Papkinem a Klarą Raptusiewiczówną, bohaterami „Zemsty”. Papkin (grany rewelacyjnie przez Szymona Plurę) w górnolotnych i napuszonych słowach ofiarował Klarze swą miłość. Klara (grana przez Paulinę Ternkę) zakpiła sobie z niego i dla żartu rozkazała na wzór rycerski udowodnić uczucie: posłuszeństwo zaświadczyć sześciomiesięcznym milczeniem, wytrwałość – pożywianiem się przez rok i sześć dni tylko chlebem i wodą, a odwagę – ujarzmieniem krokodyla. Zdruzgotany żądaniami Klary Papkin rozbawił publiczność. Następnie wysłuchaliśmy „Rozmowę liryczną” K.I. Gałczyńskiego w wersji „Randki w ciemno”. Szymon Bielak, Michał Garbas i Kamil Przybyła wcielili się w sercowych kandydatów dla Pauliny Herzog i Justyny Pawlik. Było romatycznie i lirycznie!

Jednak chyba najbardziej wyczekiwanym punktem akademii był koncert muzyczny naszej absolwentki – Weroniki Pytel, obecnie studentki administracji PWSZ w Raciborzu, artystki Klubu Poezji Śpiewanej „Atlantyda” (zespół działający przy RCK-u w Raciborzu, prowadzony przez p. Irenę Hlubek). Weronika śpiewa poezję, gra na gitarze i keybordzie, tworzy teksty i muzykę. Dla naszych uczniów wykonała pięć utworów: „Kołysankę dla nieznajomej“, „W naszym niebie“, „Napraw“ zespołu Lemon, „Nic dwa razy“ Wisławy Szymborskiej. Wśród publiczności wytworzyła się sentymentalna, rozmarzona atmosfera. Zamierzenie Weroniki spełniło się – chciała pokazać młodzieży, że można z pasją realizować swoje marzenia, robiąc przy okazji wiele dobrego dla otoczenia, w którym żyje się na co dzień.

Następnie przewodniczący Samorządu Gimnazjalnego (Adam Kucza) dokonał podsumowania poczty walentynkowej. Najwięcej kartek zaadresowanych zostało do następujących gimnazjalistek: Laury Mosler, Anny Pośpiech (po 8), Aleksandry Jaskot, Doroty Himel i Justyny Hanki (po 7), natomiast wśród chłopaków zwyciężył Adam Walach.

Na zakończenie akademii klasa III b przedstawiła krótkie sprawozdanie ze swojego dyżuru, a dzięki Oskarowi Wochnikowi, który przygotował prezentację multimedialną i filmiki, wróciliśmy na kilka minut na ośnieżone stoki narciarskie Tatrzańskiej Łomnicy.

Szkolne walentynki zaliczyć możemy do udanych inicjatyw Samorządu Gimnazjalnego.   

Marcela Szymańska         

Skip to content