Udział gimnazjalistów w procesji konnej ku czci św. Mikołaja

Zgodnie z miejscową tradycją co roku 6 grudnia w Krzanowicach odbywa się procesja konna ku czci św. Mikołaja. W latach poprzednich rozpoczynała się ona o godzinie 10.00, w tym jednak roku (z racji niedzieli) miała miejsce o godzinie 14.00. Około 40 jeźdźców na swoich wypielęgnowanych i ustrojonych w przeróżne ozdoby koniach ruszyło spod kościoła parafialnego pw. św. Wacława w kierunku „Mikołaszka”.

Procesję rozpoczynało trzech jeźdźców z krzyżem, za nimi na koniach podążali: ksiądz proboszcz Tomasz Gierga i ksiądz Grzegorz Sonnek (wikariusz w parafii pw. św. Mikołaja w Raciborzu, rodowity krzanowiczanin, miłośnik koni). Kolejnymi jeźdźcami i amazonkami byli mieszkańcy Krzanowic i okolicznych wiosek. W procesji brały udział także dwa kucyki powożone przez uczniów Zespołu Szkół w Krzanowicach – rodzeństwo Wydrów z Bojanowa. Za nimi szły konie w zaprzęgach. W pierwszej bryczce, do której zaprzęgnięte były dwa deresze, siedział Mikołaj, który później rozdawał najmłodszym prezenty, w drugiej – rodzina Ternków z krzanowickiej Podolszyny, w trzeciej – ksiądz wikary Tomasz Cymbalista w towarzystwie o. Ignacego Wojciecha Szczytowskiego – gwardiana, dyrektora domu pielgrzyma na Górze św. Anny, który kilka godzin wcześniej przewodniczył sumie odpustowej i głosił homilię w kościele filialnym pw. św. Barbary w Pietraszynie. Ostatni zaprzęg powoziło dwóch mężczyzn w przebraniu Mikołajów. Procesja przeszła ulicą 15 Grudnia i Opawską. Kiedy doszła pod kościółek pw. św. Mikołaja, okrążyła go trzykrotnie, śpiewając przy tym wspólnie z licznie zebranymi parafianami i gośćmi: „Święty Mikołaju, patronie nasz”. Pieśń tę odśpiewano w tym roku przy akompaniamencie orkiestry. Później zgromadzeni wierni weszli do kościoła, by wziąć udział w krótkim nabożeństwie, bowiem msza odpustowa w intencji parafian odprawiona została przez księdza proboszcza dzień wcześniej (tj. w sobotę, 5 grudnia) o godz. 10.00.

W tradycji ZS w Krzanowicach przyjęło się, iż co roku w wydarzeniu tym biorą udział uczniowie klas pierwszych Gimnazjum (w ramach przedmiotu: dziedzictwo kulturowe w regionie, realizowanego przez dr Kornelię Lach). Gimnazjaliści wywiązali się ze swojego obowiązku znakomicie. Licznie zebrali się przed kościółkiem (pod opieką wychowawczyni p. Agnieszki Nowak i p. dyrektor), by poznać tradycję związaną z kultem św. Mikołaja na pograniczu polsko-czeskim oraz być jej obserwatorami i uczestnikami. 

                                                                                                               Marcela Szymańska    

Skip to content