Teatr profilaktyczny 10.10.2014

Relacja z teatru profilaktycznego pt. „Zaciśnięte pięści”

10 października 2014 r. uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej oraz klasy I-III Gimnazjum obejrzały spektakl teatralny o tematyce profilaktycznej pt. „Zaciśnięte pięści”.

Była to pouczająca opowieść o emocjach – od tych najciemniejszych, złych po te piękne, takie jak przyjaźń czy miłość. Żyjemy w niepewnych czasach. Stres, niepokój i lęk przed jutrem towarzyszą nam na co dzień. Jednak nie zawsze potrafimy poradzić sobie z trudnościami, które napotykamy na naszej drodze. Nieważne, w jakim jesteśmy wieku. Spektakl w prosty sposób pokazywał działanie pętli agresji, która zamienia ofiarę w kata. Często agresja młodych ludzi ma podłoże w przemocy, której doświadczają w rodzinnym domu. Nie zawsze można skutecznie obronić się przed przeciwnościami losu, można natomiast dzielnie stawić im czoła.

Oto krótkie streszczenie wprowadzające w tematykę przedstawienia:

Jest wieczór, zatroskana pani Jasińska kończy czytać fascynującą powieść, nastoletni Staś z zapałem rozwiązuje zadania z matematyki. Do domu wraca pan Jasiński. Ciszę wypełniają krzyki i wrzaski mężczyzny, który właśnie stracił pracę w fabryce…

Życie chłopca zmienia się w jednej chwili. Staś staje się obiektem agresji sfrustrowanego ojca. Spokojny, cichy chłopak nie potrafi przeciwstawić się ojcu. W nowej sytuacji nie ma już miejsca na naukę, a chłopcu coraz trudniej pogodzić oba światy.

Jak zachowa się ofiara w zetknięciu z kimś słabszym? Z kimś takim jak Basia – klasowy „kozioł ofiarny”?

Przedstawienie obejrzało 128 uczniów. Sfinansowane zostało ze środków budżetu Województwa Śląskiego w ramach zadania „Każdy dzień jest dla nas ważny” realizowanego przez Zespół Świetlic Opiekuńczo-Terapeutycznych gminy Krzanowice. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę pani Danuty Adamczyk.

Skip to content