Na szlaku architektury drewnianej woj. śląskiego – wizyta w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie

15 grudnia br. uczniowie klas pierwszych naszego Gimnazjum brali udział w ciekawej integracyjnej wycieczce, której głównym celem było poznanie materialnego dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Gimnazjaliści odwiedzili skansen znajdujący się na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie. Obiekt posiada około 70 zabytkowych drewnianych budynków architektury wiejskiej i małomiasteczkowej pochodzących z pięciu podregionów. Jednym z najstarszych zabytków, scalającym poszczególne części ekspozycji, jest kościół p.w. św. Józefa Robotnika z Nieboczów, pochodzący z roku 1791.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od odwiedzin szkoły z Wapienicy (1853 r.), później zawitaliśmy do kilku zagród bogatego chłopa, by poznać wyposażenie chałup, szop: na siano, wozy czy narzędzia rolnicze, stodół. W architekturze tej nie mogło zabraknąć studni, wiatraków, spichlerzy, pasiek, kuźni czy przydrożnych kapliczek (m.in. kłodowa, słupkowa, szafkowa) – elementów charakterystycznych dla budownictwa ludowego. W zagrodzie sołeckiej największą uwagę przykuwał gołębnik z Dąbrówki Małej, pochodzący z przełomu XIX/XX wieku. Z niedowierzaniem uczniowie podziwiali dobrze zachowany XVIII-wieczny spichlerz chłopski przywieziony przez etnografów z miejscowości należącej do naszej gminy – z Bojanowa, a przekazany przez rodzinę Płaczków mieszkających przy ul. Boruckiej.

Po zwiedzeniu części ekspozycji, bo nie sposób było zobaczyć wszystkich zabudowań, zajmujących obszar 22 ha, gimnazjaliści uczestniczyli w ciekawych warsztatach z rękodzieła ludowego, polegających na wykonaniu dawnych ozdób świątecznych z wykorzystaniem słomy i orzechów. W czasie trwania warsztatów toczyła się rozmowa z prowadzącą na temat przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, tradycji i zwyczajów świątecznych oraz kulinariów bożonarodzeniowych.

Zwieńczeniem wizyty w Parku Etnograficznym był udział w prelekcji dr Agnieszki Przybyły-Dumin, dotyczącej kultywowanych i zanikających wierzeń związanych z adwentem i czasem Bożego Narodzenia. Uczniowie chętnie dzielili się z prelegentką swoją wiedzą z tego zakresu. Spotkanie przebiegało w żywej, spontanicznej atmosferze.

Dzięki wizycie w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie nasi gimnazjaliści odwiedzili szlak architektury drewnianej woj. śląskiego.  

W godzinach popołudniowych zawitaliśmy do Parku Wodnego w Tarnowskich Górach, by zrelaksować się w basenach, zjeżdżalniach, rwącej rzece, fali morskiej czy wygrzać zziębnięte ciała w jacuzzi.

Wyjazd zaliczyć możemy do udanych wycieczek przedmiotowych, był bowiem czas na edukację, sport i integrację z uczniami z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojnowicach, którzy tego dnia nam towarzyszyli.

Organizatorką wycieczki była mgr Marcela Szymańska. Opiekę nad uczniami sprawowali: dr Kornelia Lach, mgr Aleksandra Osadnik, mgr Marta Myśliwy oraz p. Robert Halfar (rodzic jednego z uczniów).

M.Szymańska         

Skip to content