Szkolne Czytanie „Quo vadis” w naszym Gimnazjum
„Quo vadis” to wielka epicka opowieść o władzy, którą pokonała wiara;
o wierze, która przyniosła miłość;
o miłości, która odmieniła Rzym.
16 września br. w naszym Zespole Szkół miało miejsce niecodzienne wydarzenie – włączyliśmy się w ogólnopolską inicjatywę Narodowego Czytania „Quo vadis”.
W pięknej starożytnej scenerii przenieśliśmy się do czasów panowania cesarza Nerona i schyłkowego momentu wielkiego Imperium Rzymskiego. Rzym położony na siedmiu wzgórzach, w pobliżu Gór Albańskich, ze wspaniałymi placami, z monumentalnymi świątyniami, z wykwintnymi willami rzymskich patrycjuszy tonącymi w kwitnących ogrodach, bogactwo, przepych, rozpusta i okrucieństwo …, a z drugiej strony ubogie dzielnice Subury i Zatybrza, w których rodzi się nowy świat, … świat pierwszych chrześcijan – pełen dobroci, szacunku, uczciwości, wierności i nadziei pokładanej w Bogu.
Młodzież tego dnia zaprezentowała się w rzymskich strojach – chłopcy przywdziali na siebie białe togi, a dziewczyny – długie suknie, oryginalną biżuterię i kwieciste wianki.
Swoją obecnością zaszczycili nas tak zacni goście jak: poseł na Sejm RP Gabriela Lenartowicz, sekretarz Gminy Krzanowice Rita Serafin, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Sylwia Hofrichter.
Młodzież pod kierunkiem Marceli Szymańskiej przygotowała krótki program artystyczny informujący o celach ogólnopolskiego projektu Narodowego Czytania. Dzięki dostępowi do Internetu mogliśmy zobaczyć inaugurację tej akcji, która miała miejsce 3 września br. w Ogrodzie Saskim w Warszawie w obecności pary prezydenckiej: Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. Wspomniano również, że tegoroczne Narodowe Czytanie nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza. W 2016 roku przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.
W trakcie akademii uczniowie obejrzeli najwymowniejsze fragmenty filmu „Quo vadis” z 2001 roku w reż. Jerzego Kawalerowicza oraz utwór muzyczny „Quo vadis, Domine” w wyk. Michała Bajora. Prowadzące uroczystość, Paulina Miczajka i Natalia Kretek (kl. III a), wróciły wspomnieniami do tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, by podzielić się ze swoimi rówieśnikami pewną ciekawostką dotyczącą papieża Franciszka. Otóż, podczas spotkania w Krakowie prezydent Andrzej Duda przekazał papieżowi wyjątkowy prezent – przeszło stuletnie wydanie „Quo vadis” w języku hiszpańskim. Młodzież zobaczyła filmik o tym kolekcjonerskim wydaniu książki.
Po tej części zaproszeni goście publicznie odczytali wybrane fragmenty lektury: poseł G. Lenartowicz – dot. wielkiej troski Ligii o Winicjusza w czasie jego choroby, sekretarz R. Serafin – pierwszego spotkania młodych, zaś ks. wikary Tomasz Cymbalista – kazanie św. Piotra w Ostrianum. Było wzniośle i patetycznie.
Był też czas na wręczenie dyplomów i nagród książkowych dla laureatów szkolnych konkursów zorganizowanych w ramach obchodów Tygodnia Sienkiewicza. W Konkursie Kaligrafii I miejsce zajęła Paulina Herzog (kl. II), wyróżnienie – Emilie Kocjan (kl. I b). Laureatami Konkursu Ortograficznego zostali: I miejsce – Magdalena Gorzalnik (kl. I b), II miejsce – Dominik Wyglenda (kl. I b), III miejsce – Ewa Paskuda (kl. III b). Konkurs ortograficzny odbył się także w Szkole Podstawowej. Uczniowie przygotowani przez p. Anidę Kaczmar i p. Bożenę Kreis pisali fragment opisu burzy piaskowej w powieści „W pustyni i w puszczy”. Najlepsi w tej kategorii wiekowej okazali się: I miejsce – Karmen Kretek (kl. VI), II miejsce ex equo – Olivia Slotosch (kl. VI), Szymon Filip (kl. VI), Anna Smolana (kl. Va); III miejsce – Martyna Rudek (kl. VI).
W dalszej części spotkania głos zabrali goście, którzy uświadamiali, jak ważne znaczenie w życiu młodych ludzi ma czytanie oraz dzielili się swoimi doświadczeniami z obcowania z tą wyjątkową lekturą, jaką jest „Quo vadis”.
Na zakończenie spotkania poseł Gabriela Lenartowicz przybijała prezydencką pieczęć upamiętniającą udział w projekcie Narodowego Czytania 2016 na egzemplarze lektury przyniesione przez uczniów i nauczycieli z domowych biblioteczek. Nasza szkoła zdobyła ten stempel dzięki uprzejmości p. Małgorzaty Szczygielskiej – dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu, z którą od kilku już lat owocnie współpracujemy. Ten symboliczny moment pieczętowania książek dodatkowo uświetniła Magdalena Pohlmann (kl. III b), śpiewając pieśń „Błogosławieni miłosierni” – oficjalny hymn Światowych Dni Młodzieży.
Inicjatorem działania była Marcela Szymańska. Za pomoc w organizacji uroczystości podziękowania należą się następującym nauczycielom: p. Aleksandrze Osadnik, ks. Tomaszowi Cymbaliście, p. Anidzie Kaczmar, p. Deborze Kosel.
M.Sz.