Spotkanie z Afryką – odwiedziny misjonarek

18 marca w murach naszej szkoły gościliśmy dwie siostry zakonne ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego w Raciborzu – s. Miriam i s. Olgę. Siostry przybliżyły naszym uczniom, jak wygląda życie w odległych krajach afrykańskich. Interesująco opowiedziały o kulturze i życiu codziennym różnych plemion, o ich zmaganiach z przeciwnościami losu (np. z chorobami zakaźnymi, brakiem wody i jedzenia). Nam Europejczykom, żyjącym w wysokich standardach, niektóre sytuacje opowiedziane przez misjonarki (m.in. skrajne ubóstwo czarnoskórych) wydają się być nie do pomyślenia i przeżycia. Poza prezentacją multimedialną siostry przedstawiły różne przedmioty i pamiątki przywiezione z Afryki, m.in. stroje plemienne, instrumenty muzyczne, obrazy batikowe, drewniane drobiazgi i biżuterię. Wszystko wykonane ręcznie przez kobiety z afrykańskich plemion.

Warto w tym miejscu dodać, iż za pośrednictwem siostry Aldony Wysockiej nasza szkoła nawiązała współpracę z Gimnazjum w Helocie – wioski położonej na południu Togo (kraj w Afryce Zachodniej). Wcześniej, przez wiele lat, wspieraliśmy dziewiętnastoosobową rodzinę Biliban z Benina, której dzieci zdobyły już zawody i się usamodzielniły.

Kilka tygodnie wcześniej siostry, pracujące od 24 lat na misji w Helocie, przysłały zdjęcia budowanej szkoły i podopiecznych sióstr. Obejrzeliśmy  je na jednym z apeli.

Mamy nadzieję, że nowa forma współpracy przyniesie wiele korzyści naszym potrzebującym czarnoskórym kolegom i koleżankom w Helocie, a nam otworzy serca, aby patrzeć szerzej i dalej, by dostrzegać potrzeby nie tylko własne, ale przede wszystkim … innych.

Inicjatorką podjętej współpracy jest mgr Aleksandra Osadnik. 

Aleksandra Osadnik, Marcela Szymańska

Skip to content