,,SMAK ŻYCIA”, czyli debata o narkotykach/ dopalaczach dla uczniów klasy VII

Profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych prowadzona jest w naszej  szkole od wielu lat. Od kilku lat obserwujemy w świecie ekspansję nowego typu środków psychoaktywnych, tzw. dopalaczy. To niebezpieczne substancje, stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia młodzieży. Obserwujemy ich stale utrzymującą się popularność wśród młodych ludzi. Poważne konsekwencje wynikające z używania tych substancji skłaniają dorosłych, nauczycieli i rodziców do podejmowania działań mających na celu zapobieganie używaniu tych szczególnie groźnych substancji przez dzieci i młodzież. Stąd też zrodził się pomysł na przeprowadzenie debaty  profilaktycznej wśród uczniów. Zajęcia z terapeutą/psychologiem panem Rafałem Adamowskim (przedstawicielem firmy ,,iIlustro”) odbyły się w dniu 20.11.2017 r. W spotkaniu brało udział  21 uczniów kl. VII Szkoły Podstawowej w Krzanowicach i miało one na celu dostarczanie wiedzy na temat szkód związanych z używaniem środków psychoaktywnych i promujących zdrowy styl życia.

Podczas zajęć zastosowano dyskusję moderowaną na temat zdrowego odżywiania i kontroli spożywanych produktów (baton, płyn do czyszczenia, opakowanie leku, herbata itp.) mającą na celu wywołanie  refleksji na temat konieczności świadomej kontroli tego, co jemy, i zdobywania wiedzy, co jest bezpieczne dla zdrowia. Omówiono także działanie środków psychoaktywnych na ośrodkowy układ nerwowy i innych narządów wewnętrznych (serca, płuc, wątroby itd.).  Uświadomiono uczniów, że nawet jednorazowe użycie nowych narkotyków może doprowadzić do zatrucia, a nawet śmierci osoby, która je przyjmuje. Nikt nie wie do końca, co znajduje się w opakowaniu, jak zareaguje organizm. W efekcie zażycia dopalaczy niektórzy młodzi ludzie trafili do szpitala z powodu poważnego zatrucia.  Prowadzący poruszył także kwestię szacunku, prawidłowych relacji rodzinnych i z rówieśnikami.

Ponadto prelegent poinformował uczniów o przyczynach i skutkach uzależnień, obalił także wiele mitów nt. substancji psychoaktywnych. Siódmoklasiści  zastanawiali się także nad  aktywnymi formami spędzania czasu wolnego. Podczas debaty byli bardzo aktywni i zadawali wiele pytań.

Celem debaty jest ostrzeżenie uczniów przed niebezpiecznymi substancjami. To apel do młodych ludzi o rozwagę i świadome podejmowanie decyzji, które mogą mieć wpływ na ich całe późniejsze życie.  Dziękujemy za wszystkie ważne informacje i rady.

Debata trwała 2 godziny lekcyjne, została sfinansowana  ze  środków Gminy Krzanowice przeznaczonych na profilaktykę narkomanii. Uczniowie skorzystali również ze słodkiego  poczęstunku.

Pedagog szkolny

Alina Wiśniewska

Skip to content