Preferencje czytelnicze gimnazjalistów – apel porządkowy

Kto czyta książki, żyje podwójnie (Umberto Eco)

8 marca klasa III a (wych. p. Dominika Urbas) podsumowała swój dyżur tematyką związaną z czytelnictwem wśród młodzieży. Pomysł zrodził się w związku z ogłoszeniem przez Sejm i Senat roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. W bieżącym roku (dokładnie 15 listopada) obchodzić będziemy także setną rocznicę śmierci naszego noblisty, autora tak ważnych powieści jak: „Krzyżacy”, „Trylogia” czy „Quo vadis”.  

Dziewczęta prowadzące apel (Justyna Neblik, Natalia Bulińska) zwróciły uwagę na wartość i znaczenie książek w życiu młodych ludzi. Posiłkując się słowami Artura Pereza-Reverte’a z powieści „Królowa Południa”, dokonały metaforycznego porównania książki:

Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy – samotność, upiory i tym podobne gówna. Czasem się zastanawiam, jak możecie znieść to wszystko wy, które nie czytacie.

Zwróciły także uwagę, iż mimo wielu zalet, czytanie nie jest dzisiaj popularne. Młodzież chętniej gra na komputerze, przesiaduje w wirtualnym świecie, ogląda telewizję niż sięga po cokolwiek do czytania. Nie wszyscy jednak wiemy, że najprzyjemniejszym i najszybszym sposobem zdobywania wiedzy jest czytanie. Czytając, poszerzamy swoje horyzonty myślowe, bogacimy słownictwo, doskonalimy sztukę pisania, uczymy się ortografii i zasad interpunkcji. Czytając, cała nasza uwaga skupiona jest na poznawanej historii; mamy wrażenie, że cały świat na chwilę przestał istnieć. Ponadto naukowcy dowiedli, że obszerniejszy zasób słów pozwala z kolei lepiej wypadać nie tylko w czasie testu na czytanie ze zrozumieniem, ale także w teście na inteligencję.

W podsumowaniu dziewczęta zaproponowały swoim rówieśnikom kilka ciekawych tytułów, po które z pewnością warto sięgnąć. Są to: Gwiazd naszych wina Johna Greena, Fangirl Rainbow Rowell, Cmentarz w Pradze Umberta Eco, Kwiat pustyni Waris Dirie, Niezgodna Veroniki Roth, Igrzyska śmierci Suzanne Collins, Dziewczyna z pociągu Pauli Hawkins.

Podjęta przez uczniów klasy III a tematyka spotkała się z dużym uznaniem dyrekcji szkoły i nauczycieli, nie tylko polonistów.

Na zakończenie apelu głos zabrała p. Aleksandra Osadnik, która poinformowała gimnazjalistów o podjętej współpracy z Gimnazjum w Helocie (Togo, Afryka Zachodnia). 18 marca naszą szkołę odwiedzą siostry misjonarki ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego (z Domu Prowincjalnego ANNUNTIATA w Raciborzu), które zapoznają naszą młodzież z warunkami życia w tej części Afryki oraz dostępem helotczyków do edukacji.

Marcela Szymańska  

Skip to content