Poznajemy Polskę! – nasza wycieczka na Dolny Śląsk

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

W dniach 6-7 października br. klasy szóste i siódma dzięki programowi rządowemu ,,Poznaj Polskę” miały okazję udać się do Kotliny Kłodzkiej.

W pierwszym dniu nasi młodzi turyści odwiedzili Kopalnię Złota w Złotym Stoku – miejsce niezwykłe, o którym w przewodnikach turystycznych często pisze się jako ,,dolnośląskim Eldorado” lub ,,bajkowym świecie stworzonym pod ziemią”. Faktycznie, było coś niezwykłego i tajemniczego w sztolni ,,Gertrudzie”, w podziemnym wodospadzie i przejażdżce pomarańczowym tramwajem. A do tego ciekawa opowieść przewodnika. Na pewno niejeden z uczniów wróci w to miejsce ze swoją rodziną.

Drugim punktem czwartkowego programu była kłodzka twierdza, ale zanim to nastąpiło, uczniowie spacerując ulicami miasta Kłodzka, poznali jego historię i najważniejsze zabytki kultury materialnej, m.in. most gotycki na Młynówce (stylistycznie powiązany z mostem Karola w Pradze) z sześcioma kamiennymi rzeźbami stojącymi na filarach konstrukcji, Stare Miasto, ratusz, pręgierz, studnię miejską, wotywną kolumnę Najświętszej Maryi Panny.

Zwiedzanie Twierdzy Kłodzko – jednego z najbardziej okazałych nowożytnych zabytków militarnych Dolnego Śląska – wycieczkowicze zaczęli od przejścia podziemnymi korytarzami (labiryntem), nazywanymi chodnikami kontrminerskimi (służącymi pierwotnie obrońcom twierdzy do rozpoznawania podziemnego zagrożenia ze strony wroga, jak również do likwidowania podkopów przeciwnika). Natomiast pod opieką drugiego przewodnika poznali górną część Twierdzy i ekspozycje prezentujące np. codzienne życie pruskiego żołnierza z XVIII-XIX wieku (począwszy od jego rekrutacji, a skończywszy na skoszarowaniu w twierdzy) czy pokazujące charakter całej zabudowy m.in. bastiony, raweliny, donżon (a w nim: kazamaty, działobitnie, magazyny żywnościowe, pomieszczenia dla załogi). Można było poczuć grozę tego miejsca!

Wieczorem grupa udała się na posiłek i odpoczynek do Ośrodka Wypoczynkowo-Szkoleniowego ,,Strzecha” w Dusznikach-Zdroju. Tam w świetlicy można było pograć w piłkarzyki czy ping-ponga, a w przytulnych pokojach oddać się pogawędkom, grom karcianym czy oglądaniu telewizji. Noc przebiegła spokojnie, a rankiem po zjedzeniu smacznego śniadania i spakowaniu bagaży uczniowie udali się w dalszą podróż.

Pierwszym celem drugiego dnia było wejście do największej twierdzy górskiej w Europie, czyli do Twierdzy w Srebrnej Górze, której budowę rozpoczęto w 1765 roku. Zajmuje ona ponad 100 ha na długości 3 km. Młodzież pod opieką przewodniczki ubranej w mundur żołnierski z tego okresu weszła do fortu Donjon – samodzielnego bastionu, który mógł niegdyś pomieścić 3400 wojaków. Interesujący spacer po ekspozycjach i charakterystycznych pomieszczeniach warowni zakończył się dodatkową atrakcją, tj. wystrzałem z broni.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzenie Paczkowa – miasta nazywanego polskim Carcassonne z uwagi na okalające je średniowieczne mury obronne. Mówi się też, że to miejscowość pełna wież i baszt (ostało się ich aż 19 z 24).

Nasi młodzi turyści rozpoczęli spacer po mieście po zjedzeniu obiadu w restauracji ,,Przystań u Grubego”. Podążając za przewodnikiem miejskim, poznali historię miasto oraz najważniejsze zabytki (m.in. ratusz, kamienice reprezentujące różne style architektoniczne, wieże bramne, warowny kościół pw. św. Jana Ewangelisty ze studnią wewnątrz, dom kata). Duże wrażenie zrobiły na uczniach planty z alejkami i nasadzeniami różnych gatunków drzew oraz krzewów ozdobnych wyglądających przepięknie o tej porze roku.

Wycieczkę należy zaliczyć do udanych inicjatyw. Cel wyjazdu został osiągnięty, bo młodzież poznała sztandarowe zabytki dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska oraz walory przyrodnicze tego regionu. Pogoda dopisała – dwa dni polskiej złotej jesieni spędzone w Kotlinie Kłodzkiej na długo pozostaną we wspomnieniach zarówno uczniów, jak i ich opiekunów (p. Dyrektora, p. Magdaleny Klimy, p. Tomasza Kuziaka).

Organizator wyjazdu: Marcela Szymańska

Skip to content