Paulina Herzog w półfinale konkursu „Po naszemu czyli po śląsku” w Katowicach!

     Jak już zapewne pamiętamy, uczennica klasy III gimnazjum, Paulina Herzog, odnosiła ostatnio znaczące sukcesy w konkursach gwarowych. Przypomnijmy niektóre z nich: I miejsce w X Międzynarodowym Konkursie Gwary Laskiej w Zespole Szkół w Krzanowicach, I miejsce w XVII Gminnym Przeglądzie Artystycznym w Krzanowicach, I miejsce w Konkursie Gwary Śląskiej „Tukej piyknie godomy” organizowanym przez raciborską bibliotekę w ramach tzw. Tygodnia Bibliotek. Te wszystkie sukcesy zapisały się już w sercach tych, którzy śledzili jej talent i niesamowitą skromność. Ostatni konkurs sprawił, że nasza uczennica została zauważona przez jedną z jurorek, p. Teresę Szymońską- Ślązaczkę Roku 2016,  która zaprosiła Paulinę do wzięcia udziału w XXVII edycji Konkursu „Po naszymu czyli po śląsku” w Katowicach, typujący spośród zgłoszonych uczestników tytuł Ślązaka Roku i Młodzieżowego Ślązaka Roku.  Oprócz tytułu dorosłego i młodzieżowego Ślązaka Roku corocznie przyznawany jest tytuł Honorowego Ślązaka Roku. W przeszłości to wyróżnienie otrzymali m.in. Franciszek Pieczka, Gerard Cieśla, Wojciech Kilar, prof. Jan Miodek czy abp Damian Zimoń. Pomysłodawczynią i organizatorką tego konkursu gwarowego, który ma największy charakter regionalny na Śląsku jest pani senator Maria Pańczyk –Pozdziej.

     W tym roku, dwudniowe eliminacje rozpoczęły się 6 listopada i miały miejsce w Studiu Koncertowym Radia Katowice. W dwóch kategoriach: dorośli i dziecięco-młodzieżowej wystąpiło około 60 chętnych. Paulina ze swoim repertuarem  wzięła udział w ćwierćfinałowych zmaganiach 7 listopada w kategorii dziecięco- młodzieżowej. Przed uczestnikami konkursu postawione zostało niełatwe zadanie. Musieli nie tylko przedstawić monologi w gwarze, ale i odpowiadać na rozmaite pytania zadawane przez jury.

     Po ćwierćfinałowym etapie, zostało 19 utalentowanych uczestników, w tym: 12 uczestników w kategorii osób dorosłych oraz 7 uczestników w kategorii dziecięco-młodzieżowej. I w tej oto szczęśliwej siódemce znalazła się nasza Paulina, która została zaproszona do wzięcia udziału w półfinale – jak podkreślono „za niepowtarzalny wyraz artystyczny”.

     18 listopada wraz z rodzicami i opiekunem Pauliny, znaleźliśmy się ponownie w Studiu Koncertowym Radia Katowice. Tym razem ogromnym zaszczytem było wystąpić przed tak szacownym jury. A zasiadali w nim : prof. Jan Miodek ( z wielką radością informujemy, że udało nam się zdobyć autograf wybitnego językoznawcy!), ks. prof. Jerzy Szymik, dr Jan Olbrycht.

     To była ogromna dawka emocji i autentyczności. Wszyscy, którzy wystąpili w tym dniu, udowodnili, że gwara nie zanika. I zarówno starsi,  jak i młodsi z różnych regionów Śląska kochają  dzielić się swoją bogatą kulturą wyrażoną mową, strojem, przyniesionymi rekwizytami przechowywanymi od wielu pokoleń. 

     19 listopada, w niedzielę,  w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu miał miejsce finał! Nasza uczennica otrzymała zaproszenie na tę ogromną imprezę. Do końca trzymano w niepewności tych, którzy dzielnie walczyli o miano najlepszego. Tego wieczoru, aby mile uprzyjemnić wszystkim zgromadzonym czas, swój recital zaprezentowała piosenkarka Eleni i wystąpił także zespół Tańca Ludowego Przygoda z Rybnika.

     I tak, tytuł miana Młodzieżowego Ślązaka Roku 2017 w kategorii dziecięcej otrzymała Katarzyna Langer z Kadłuba, a w kategorii dorosłych, Pani Teresa Urbańczyk z Jankowic. Gratulujemy Wszystkim, a w szczególności naszej Paulinie, która wypadła wspaniale! Najważniejsze jest to, że nasza uczennica bardzo pokochała tego typu spotkania, gdzie zapisują się: tradycja, historia, szacunek i pamięć o spuściźnie poprzednich lat. Wydeptana została następna ścieżka dla naszych zdolnych Dzieciaków. Warto zachęcać, wspierać i angażować młode pokolenia w tego typu działaniach. Życzymy ponownie Paulinie dalszych sukcesów!

     Serdecznie dziękujemy Państwu Herzog i Pani Deborze Kosel za pomoc w organizowaniu wyjazdów, a Pani Teresie Szymońskiej za ciągłe wspieranie i dodawanie otuchy naszej Paulinie.

Anida Kaczmar

Skip to content