Paulina Herzog Młodzieżową Ślązaczką Roku 2018!

Kto śledzi sukcesy  Pauliny Herzog, ten na pewno wie, że są one wynikiem ogromnej  pracy, zaangażowania i  zakorzenionej w tym młodym i wrażliwym serduszku – pasji. Krok po kroku jej indywidualne sukcesy w konkursach gwarowych nabierały kolorytu i smaku. Jesteśmy dumni, że  18 listopada na uroczystej Gali w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odebrała tytuł Młodzieżowej Ślązaczki Roku 2018 z rąk przewodniczącego  jury, wybitnego językoznawcy prof. Jana Miodka.

Oprócz tytułu dorosłego i młodzieżowego Ślązaka Roku corocznie przyznawany jest tytuł Honorowego Ślązaka Roku. W przeszłości to wyróżnienie otrzymali m.in. Franciszek Pieczka, Gerard Cieśla, prof. Marian Zembala, Wojciech Kilar, prof. Jan Miodek czy abp Damian Zimoń. Pomysłodawczynią i organizatorką tego konkursu gwarowego, który ma największy charakter regionalny na Śląsku, jest pani senator Maria Pańczyk.

A jak przebiegała  droga sukcesów Pauliny? Oto przypomnienie i zebranie najważniejszych wydarzeń związanych z Jej udziałem.

Zaczęło się od zaprezentowania swoich umiejętności na X Międzynarodowym Konkursie Gwary Laskiej w Zespole Szkół w Krzanowicach. Jak wszystkim wiadomo, była to wspaniała impreza, która promowała bogatą historię i dbała o podtrzymywanie tradycji, zwyczajów i języka  regionu. Nasza uczennica podbiła serca jury i widzów, zdobywając w kategorii gimnazjalnej I miejsce. Ale to nie koniec sukcesów. Następny  miał miejsce podczas XVII Gminnego Przeglądu Artystycznego w Krzanowicach – oczywiście, I miejsce.

Po kilkudniowej przerwie, Paulina wzięła udział w Konkursie Gwary Śląskiej „Tukej piyknie godomy” organizowanym przez raciborską bibliotekę w ramach tzw. Tygodnia Bibliotek. I ponownie nasza uczennica była najlepsza – zdobyła I miejsce! Po konkursie miło było usłyszeć z ust jednej z jurorek, o aktorskich umiejętnościach Pauliny. Ostatni konkurs sprawił, że nasza uczennica została zauważona przez jedną z jurorek, p. Teresę Szymońską- Ślązaczkę Roku 2016,  która zaprosiła Paulinę do wzięcia udziału w XXVII edycji Konkursu „Po naszymu czyli po śląsku” w Katowicach, typujący spośród zgłoszonych uczestników tytuł Ślązaka Roku i Młodzieżowego Ślązaka Roku.

W zeszłym roku, dwudniowe eliminacje odbywały się również w listopadzie i miały miejsce w Studiu Koncertowym Radia Katowice. W dwóch kategoriach: dorośli i dziecięco-młodzieżowej wystąpiło  wielu chętnych ze Śląska.

Przed uczestnikami konkursu postawione zostało niełatwe zadanie. Musieli nie tylko przedstawić autorskie monologi w gwarze, ale i odpowiadać na rozmaite pytania zadawane przez jury.

Po ćwierćfinałowym etapie, pozostała jedynie szczęśliwa siódemka, a wśród nich – nasza Paulina, która została zaproszona do wzięcia udziału w półfinale – jak podkreślono „za niepowtarzalny wyraz artystyczny”.

19 listopada2017 roku, w niedzielę,  w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu miał miejsce finał! Nasza uczennica otrzymała zaproszenie na tę ogromną imprezę, gdzie mogła poczuć atmosferę bycia wśród tych, którzy z zamiłowaniem dzielą się śląską gwarą i historią.

Paulina  pokochała tego typu spotkania, gdzie zapisują się: tradycja, szacunek i pamięć o spuściźnie poprzednich lat. Wydeptana została  ścieżka, po której dzisiaj – cierpliwie kroczy nasza już… absolwentka.

W tym roku Paulina postanowiła ponownie wziąć udział w XXVIII edycji Konkursu „Po naszymu czyli po śląsku” w Katowicach. I tak jak w zeszłym roku, pokonywała dzielnie etapy, by móc znaleźć się w finale. Tym razem Paulina przedstawiła autorski monolog, który napisała  p. Anida Kaczmar ( dla potrzeb innego konkursu, który odbył się w Raciborzu). Tekst ten wymagał jednak przeróbki na  język gwarowy i  tego zadania podjęła się sama Paulina, i wspaniała, wielopokoleniowa rodzinka, dodając jeszcze różne ciekawostki.

A życie dyktuje najlepsze scenariusze i dlatego Paulina w swoim monologu pokłoniła się swoim najbliższym, przywołała wspomnienia i ogromne serce do rodzinnych korzeni. Opowiedziała o swoich pasjach, przywiązaniu do tradycji i  wielkiej miłości do… piłki nożnej. I tak oto zetknęły się ze sobą przeszłość z teraźniejszością – można? Oczywiście, że tak!

18 listopada 2018r., w niedzielę, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu miał miejsce finał! Paulina wraz z rodziną, która otoczyła Ją ogromnym wsparciem, znalazła się w gronie najlepszych. Wystąpić przed dwutysięczną widownią to nie lada wyzwanie. A w jury: prof. Jan Miodek ks. prof. Jerzy Szymik i eurodeputowany dr Jan Olbrycht.

Paulina wystąpiła w pięknym stroju śląskim po prababci. Oczarowała swoją autentycznością jury, a prof. Miodek wręcz rozpływał się nad Jej specyficzną, piękną gwarą… Taki sukces! Jesteśmy wszyscy Dumni, że Paulina dołączyła do grona tak Wielkiej Rodziny, która corocznie zbiera się, by poznawać i łączyć głębokie wartości regionalizmu. Dodajmy jeszcze, że w kategorii dorosłych, zwyciężyła Pani Edyta Kowalska z Tarnowskich Gór – również Gratulujemy!

Serdecznie Dziękujemy Państwu Herzog za ciągłe wspieranie i dodawanie otuchy  Paulinie. Mamy nadzieję, że dalsza kariera córki będzie nadal tak owocna i pełna wrażeń jak do tej pory. Trzymamy kciuki za dalsze Sukcesy!

Anida Kaczmar

Skip to content