Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Opowieści Muminków”

 

Sukces uczniów w ogólnopolskim konkursie plastycznym

Mała Mi, Włóczykij i oczywiście Muminek to najczęściej prezentowane postacie w pracach nadesłanych na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Opowieści Muminków” zorganizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu.

Przygody Muminków, sympatycznych trolli mieszkających w finlandzkiej dolinie znane są dzieciom i dorosłym na całym świecie. Mimo upływu lat ciągle cieszą się niesłabnącą popularnością. O czym świadczy zainteresowanie konkursem. Można powiedzieć, że Muminki są ponadczasowe.

Do raciborskiej biblioteki dostarczono 453 prace konkursowe, a przedział wiekowy uczestników wynosił od 4 do 19 lat. Najwięcej prac napłynęło z Powiatu Raciborskiego, ale tradycyjnie już w konkursie wzięły udział także dzieci z odległego Chełma. Sporo prac nadesłano również z nie tak odległych Dziergowic.

Wśród nadesłanych prac oprócz ilustracji znalazły się również kukiełki i pacynki przedstawiające bohaterów Tove Jansson. Wśród nich nie zabrakło nieco mniej popularnych postaci jak Bobek czy Ryjek. Wszystkie odwzorowano z niezwykłą dbałością o szczegóły.

Jury miało przysłowiowy twardy orzech do zgryzienia, gdyż ciężko było wybrać z tak wielu dobrych prac, tylko kilka tych, które zostaną nagrodzone.

Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz wernisaż wystawy pokonkursowej odbyło się 5 grudnia w EURECE – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży na ul. Kasprowicza 12.

Tradycją stało się, iż uroczystość ujawnienia laureatów konkursów plastycznych w EURECE uświetnia przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Raciborzu, pod kierunkiem Anny Płonki. Jak zawsze jest ono związane z tematem konkursu. W tym roku scenariusz oparty został na przygodach Muminków, a tytuł brzmiał „Mała Mi rozrabia”. Młodzi aktorzy w zabawny sposób, po wstępie serialowej piosenki „Oto Muminki” przedstawili niesforne a wręcz złośliwe zachowanie Małej Mi wobec swoich przyjaciół. Jednak cyniczne zachowanie aroganckiej mieszkanki Doliny Muminków nie wpłynęło na stosunek Muminków do niej. Po prostu zdążyli się przyzwyczaić do psot Małej Mi, a nawet je polubić.

Wśród laureatów znaleźli się również nasi Uczniowie:

Ilustracje

I miejsce, praca malarska – Małgorzata Szmid 10 l., kl. IV – ZS Krzanowice, kl. IV, do konkursu przygotowała ją pani A. Osadnik

Wyróżnienia

Laura Śliwka 9 l. – Krzanowice klasa III SP – do konkursu przygotowała ją pani J. Śliż

Paula Błaszczok 15 l., kl. III a – Gimnazjum Krzanowice op. A. Osadnik

Kukiełki – Nagrody prace rodzinne

I miejsce – Karolina Rucińska 12 l. ZS Krzanowice

Karolina Rucińska

III miejsce Weronika Jureczka  14 l. kl. II b – Gimnazjum Krzanowice

 

Skip to content