Odkrywamy świat reklamy! – klasy V na lekcji w kinie

29 marca 2019 r. uczniowie klas V mieli przyjemność brać udział w niecodziennej lekcji języka polskiego, bo zorganizowanej w kinie „Bałtyk” w Raciborzu przez Centrum Edukacji Filmowej w Wołominie. Tym razem aktorka prowadząca zajęcia starała się zwrócić uwagę młodzieży na znaczenie reklamy w życiu społecznym. Uczniowie podczas lekcji:

  • poznali definicję reklamy i jej podstawowe elementy,
  • przeanalizowali środki językowe wykorzystywane w reklamach,
  • dowiedzieli się, czym jest lokowanie produktu w programie telewizyjnym czy filmie;
  • dowiedzieli się, jak stworzyć chwytliwy slogan reklamowy,
  • zobaczyli kulisy powstawania reklamy,
  • zrozumieli, jak ważna jest rola reklamy społecznej.

Zwieńczeniem zajęć była projekcja filmu pt. „Tajne stowarzyszenie z dzielnicy Supilinn” wyprodukowanego przez Skandynawów w 2015 roku i nominowanego do „Złotych Koziołków” – prestiżowej nagrody przyznawanej podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza odbywającego się co roku w Poznaniu, a mającego na celu promocję wartościowego kina skierowanego do młodych kinomanów.

O treści obejrzanego filmu w największym skrócie można napisać tak: do tytułowego stowarzyszenia należy czwórka nastoletnich przyjaciół: Mari, Sadu, Olav i Anton. Bohaterowie podejmują się tajnej misji odnalezienia antidotum na śmiertelną chorobę, na którą zapadają dorośli mieszkańcy ich miasteczka. W rozwiązaniu zagadki – której początek sięga czasów II wojny światowej i działań Sowietów – pomaga im tajemniczy notes dziadka, w którym młodzi detektywi odnajdują kolejne wskazówki i tropy. Jak w każdej takiej historii, tak i tutaj pojawia się wiele przeciwności losu i utrudnień, jak chociażby tajemniczy człowiek w złotej masce, który uczyni wszystko, by przeszkodzić dzieciom w dążeniu do uratowania ich rodziców i bliskich ogarniętych epidemią zdziecinnienia. Ostatecznie mamy jednak happy ending  – młodzi detektywi znajdują odtrutkę, ratują chorych i wracają do normalnego życia dumni z osiągniętego celu.

Film bez wątpienia uczy o wartości przyjaźni i znaczeniu niesienia pomocy potrzebującym.

Inicjatorką wyjazdu była P. Anida Kaczmar. W opiece nad uczniami pomogły Jej Panie: Gabriela Łasiuk, Monika Sacharczuk, Marcela Szymańska.

Warto uzupełnić, iż korzystając z pobytu w Raciborzu, uczniowie odwiedzili także schronisko dla bezdomnych zwierząt, którego działalność nasza szkoła wspiera już od lat. Młodzież przekazała dary (głównie karmę) dla podopiecznych, poznała blisko 80 „stałych bywalców” placówki, którzy znaleźli tam swój drugi dom oraz wysłuchała pogadanki na temat odpowiedzialnego traktowania zwierząt i właściwej opieki nad nimi, by uzmysłowić sobie, że pies czy kot to nie zabawki, które można wyrzucić, kiedy się znudzą.

Wyjazd był udanym czasem, zupełnie innym od powszedniego dnia spędzonego w szkolnych ławkach. Oby więcej takich inicjatyw.

M.Szymańska

Skip to content