Obóz narciarski Tatrzańska Łomnica 18-24.01.2015

Już siódmy obóz narciarski na Słowacji za nami!

Dnia 18 stycznia br. uczniowie Zespołu Szkół w Krzanowicach już po raz siódmy pojechali na tygodniowy obóz narciarski na Słowację.

Po raz czwarty z rzędu odbył się on przy współpracy z partnerską szkołą z Liptowskiego Hradka. Tym razem wzięło w nim udział dwudziestu pięciu uczniów z klas 4-6 szkoły podstawowej i klas 1-3 gimnazjum, z czego dziewięcioro uczestników nigdy wcześniej nie jeździło na nartach. Uczniowie przygotowywali się do wyjazdu na długo wcześniej podczas spotkań z organizatorami. Poznali wówczas „dekalog narciarza”, różne style narciarskie. Omawiali sytuacje niebezpieczne na stokach po to, aby jazda na nartach była dla nich nie tylko wielką przyjemnością, ale także by czuli się bezpiecznie podczas szusowania.

Nocleg został zorganizowany w Tatranskiej Leśnej, natomiast jazda na nartach odbywała się na stokach w Tatrzańskiej Łomnicy oraz Strbskim Plesie. Razem z uczniami w wyjeździe uczestniczyło 4 opiekunów z kierownikiem Januszem Dudą na czele.

Uczestnicy obozu pierwszego dnia zostali oni podzieleni na grupy według umiejętności narciarskich: początkująca, średniozaawansowana i zaawansowana.

Stoki zrobiły wielkie wrażenie na uczniach, ponieważ było ich naprawdę wiele, a szlaki zróżnicowane po trudności zjazdów. Pierwsze trzy dni nauka jazdy odbywała się w Tatrzańskiej Łomnicy, następnie miało miejsce zwiedzanie szkoły w Hradku oraz relaks na basenie „Tatralandia”. Aquapark, jak co roku, był wielką atrakcją dla narciarzy. Czwartego dnia zjazdy odbywały się na Strbskim Plesie, zaś ostatniego ponownie na Łomnicy.

Każdy poranek zaczynał się od sprawdzenia czystości w pokojach, kompletności stroju narciarskiego, a kończył śniadaniem. Po powrocie ze stoku był obiad, po którym odbywały się spotkania uczestników obozu z opiekunami w celu umówienia minionego dnia, przeglądnięcia i analizowania różnych sytuacji na stoku na podstawie wykonywanych zdjęć oraz filmów.

Uczestnicy uważają wyjazd za udany i zachęcają do udziału w przyszłym, który mamy nadzieję, że odbędzie się już za rok.

Obozy takie – zdaniem organizatorów – nie tylko uczą jazdy nartach. Uczą również tego, jak bezpiecznie zachowywać się na stoku, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie oraz innych narciarzy. Uczą także zdyscyplinowania oraz samodzielności i odpowiedzialności. Poza tym dla wielu uczniów jest to jedyna okazja do nauki jazdy na nartach.

Skip to content