Obóz narciarski na Słowacji

Dnia 17 stycznia br. uczniowie Zespołu Szkół w Krzanowicach już po raz ósmy pojechali na obóz narciarski do Tatrzańskiej Łomnicy.

Po raz piąty wyjazd odbywał się we współpracy z partnerską szkołą w Liptovskim Hradku. Tym razem wzięło w nim udział dwudziestu pięciu uczniów, z klas 4-6 Szkoły Podstawowej i klas 1-3 Gimnazjum.

Uczniowie przygotowywali się do wyjazdu już kilka tygodni wcześniej, podczas spotkań z organizatorami. Poznali wówczas „dekalog narciarza”, różne style narciarskie. Omawiali sytuacje niebezpieczne na stokach po to, aby jazda na nartach była dla nich nie tylko wielką przyjemnością, ale także, by czuli się bezpiecznie podczas szusowania.

Uczestnicy wyjazdu przybyli do celu podróży w niedzielę wieczorem. Po zakwaterowaniu się brali udział w zajęciach integracyjnych, utrwalali zasady bezpieczeństwa obowiązujące na stoku.

Pierwszego dnia pobytu z samego rana „narciarze” zostali podzieleni na grupy według swoich umiejętności. Utworzono trzy grupy jeździeckie: początkującą, średniozaawansowaną i zaawansowaną. Zakupiono karnety, zapoznano się z warunkami panującymi na stoku. Tego dnia młodzież szusowała do godziny 16.00.

Drugiego dnia, po południu, nasi uczniowie odwiedzili szkołę w Liptovskim Hradku, w której zostali przyjęci niezwykle ciepło i życzliwie przez dyrektora Majo Žiškę. Niektórzy do dnia dzisiejszego czują w ustach smak čerstvych šišek (świeżych pączków), którymi zostali poczęstowani. Potem wypoczywali i relaksowali się w basenach termalnych Tatralandii w Liptovskim Mikulašu.

Kolejne dni spędzili na ośnieżonych stokach, poznając nowe techniki narciarskie i doskonaląc swoje umiejętności (pod nadzorem zawodowych instruktorów narciarstwa zjazdowego: p. Janusza Dudy i p. Zbigniewa Szymańskiego). W czwartek dodatkowo odwiedzili basen w Tarzańskiej Łomnicy.     

Jak uczestnicy wspominają pobyt na Słowacji?

  • Tegoroczny obóz narciarski był połączeniem nauki jazdy na nartach z wypoczynkiem. Czas spędzony z kolegami i wspomnienia będą mi towarzyszyły przez długi czas. Wyjazd ten porównałbym do ładowania baterii w telefonie – będę właściwie działał przez kolejne miesiące w oczekiwaniu na następny wyjazd – wypowiedzi Oliwiera H.

  • Już piąty raz z kolei miałem okazję uczyć się nowych technik narciarskich na słowackich stokach. Najbardziej podobał mi się dzień, kiedy ćwiczyliśmy jazdę równoległą (…) Jak co roku bawiłem się świetnie – fragm. wypowiedzi Oskara W.

  • Na Słowacji bardzo mi się podobało. Stworzyliśmy fajną atmosferę, a super nauczyciele wiele nas nauczyli. Mam nadzieję, że w przyszłym roku znów zorganizowany zostanie taki wyjazd – fragm. wypow. Martyny R.

  • Był to mój drugi wyjazd na obóz narciarski. Wspominam go bardzo mile, zresztą poprzedni również. Miło spędziłam tam czas. Wraz z kolegami i instruktorami świetnie bawiliśmy się na stokach i na basenach termalnych. W hotelu było przytulnie, a posiłki zjadaliśmy ze smakiem. Instruktorzy byli bardzo życzliwi – tłumaczyli nam, co robimy źle i uczyli nas, jak korygować błędy. Przeprowadzali także ciekawe i pomocne ćwiczenia, które rozwijały nasze umiejętności narciarskie. Obóz oceniam bardzo pozytywnie (…) – fragm. wypowiedzi Michała G.

  • Pokoje wspaniałe, dobrze wyposażone. Jedzenie też niczego sobie. Jeżeli chodzi o stok – nie ma porównania z Wisłą. Trasy szerokie, a instruktorzy z poczuciem humoru (…). Dwa wyjazdy na basen to strzał w dziesiątkę. Mimo tylu atrakcji prawie nie odczuwałam zmęczenia. Wieczorem, w wolnym czasie, nabierałam siły na kolejny dzień szusowania. Nie było czasu na nudę. Nasi opiekunowie spisali się na medal (…). W przyszłym roku zabieram także młodszą siostrę – fragm. wypowiedzi Aleksandry K.

  • Aktywnie spędzony tydzień minął bardzo szybko. Czekam na kolejny wyjazd, który spędzę w tak doborowym towarzystwie i z tak wspaniałymi nauczycielami – fragm. wypowiedzi Kamili R.

Wyjazd należy do udanych inicjatyw, jakie realizuje się w naszym Zespole Szkół. Uczy młodych ludzi nie tylko jazdy na nartach, ale także zdyscyplinowania, samodzielności oraz odpowiedzialności za siebie i rówieśników. Dla niejednego ucznia jest to jedyna okazja do polubienia czy zafascynowania się tą dyscypliną sportu zimowego.

Organizatorem wyjazdu był p. Janusz Duda. Opiekę nad uczniami sprawowali: p. dyrektor Kornelia Lach, p. Zbigniew Szymański, p. Teresa Sosna.

Marcela Szymańska

Skip to content