Nasz udział w konferencji popularnonaukowej z okazji 750-lecia istnienia Krzanowic

 

4 września o godzinie 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w ramach obchodów jubileuszu Krzanowic zorganizowano konferencję popularnonaukową.

Różnorodna tematyka seminarium, ciekawy program artystyczny oraz rozdanie nagród laureatom jubileuszowych konkursów spowodowały, że sala widowiskowa krzanowickiego MOK-u wypełniła się po brzegi. Wśród obecnych byli: dyrekcja szkoły, nasi nauczyciele oraz uczniowie klas trzecich Gimnazjum.

Moderatorem spotkania była sekretarz Urzędu Miejskiego mgr Rita Serafin, która na wstępie powitała zebranych i zaprezentowała program konferencji.

Jako pierwsza referat wygłosiła dr Kornelia Lach. Pani dyrektor w oparciu o wybrane zagadnienia omówiła dzieje Krzanowic, od momentu powstania do dnia dzisiejszego. Mgr Marcela Szymańska scharakteryzowała język mówiony krzanowiczan (gwarę laską). Z kolei mgr Grzegorz Wawoczny zaprezentował „Dawne Krzanowice w ikonografii” (m.in. na pocztówkach, fotografiach). Podsumowania seminarium dokonał dr Norbert Mika (dyrektor Gimnazjum nr 3 w Raciborzu), który jest autorem monografii „Historia Miasta i Gminy Krzanowice”.

W międzyczasie uczniowie klasy III b Gimnazjum pod kierunkiem p. Marceli Szymańskiej przedstawili inscenizację legendy o herbie Krzanowic pt. „Miecz kata” (wg autorskiego scenariusza mgr Katarzyny Łozińskiej – emerytowanej polonistki naszej szkoły). Spektakl mówił o historii niewiasty z bogatego rodu, która została oskarżona o dzieciobójstwo. Kiedy po orzeczonym wyroku sądu stanęła przed krzanowickim katem, stał się cud! Otóż, miecz kata, mający ściąć głowę winnej, zawisł w powietrzu. Obecni na egzekucji krzanowiczanie odczytali to jako znak niebios, dzięki czemu dziewczyna została uniewinniona. Jakaż radość była wówczas jej rodziców, znajomych i krewnych. Prawdopodobnie to średniowieczne wydarzenie uwieczniono w herbie Krzanowic.

W dalszej części spotkania organizatorzy wręczyli nagrody laureatom trzech konkursów jubileuszowych, tj. Gminnego Konkursu Literackiego „Krzanowice dawniej, dziś i jutro”, Gminnego Konkursu Fotograficznego oraz Gminnego Konkursu Plastycznego pt. „Krzanowice wczoraj i dziś”. Wśród nagrodzonych znalazła się liczna grupa uczniów Zespołu Szkół w Krzanowicach:

w konkursie plastycznym:

1. kategoria klas I-III szkoły podstawowej:

I miejsce Dorota Świerczek (opiekun: mgr Iwona Kamińska)

III miejsce Dawid Urbas (opiekun: mgr Jolanta Śliż)

2. kategoria klas IV-VI szkoły podstawowej:

I miejsce: Kamil Przybyła

II miejsce: Szymon Bielak

wyróżnienie: Agata Sander

Uczniów do konkursu przygotowała mgr Aleksandra Osadnik.

3. kategoria gimnazjum:

I miejsce: Kinga Maindok

II miejsce: Justyna Neblik

III miejsce: Nikol Burek

wyróżnienie: Ewa Paskuda

Uczniów do konkursu przygotowała mgr Aleksandra Osadnik.

w konkursie fotograficznym:

III miejsce: Laura Ehr (opiekun: mgr Aleksandra Osadnik).

 

GRATULUJEMY NAGRODZONYM UCZNIOM I ICH OPIEKUNOM.

Podczas spotkania głos zabrali goście honorowi: II wicewojewoda śląski mgr Gabriela Lenartowicz (mieszkanka Krzanowic, podzieliła się z zebranych refleksjami nt. swojego pochodzenia, zakorzenienia, tożsamości), wicestarosta raciborski mgr Marek Kurpis, burmistrz Salzbergen Andreas Kaiser. Wszyscy złożyli na ręce burmistrza Krzanowic inż. Andrzeja Strzedulli pamiątkowe upominki oraz gratulacje z okazji tak zacnego jubileuszu.

Po części oficjalnej odbył się bankiet, podczas którego prelegenci usłyszeli wiele ciepłych słów na temat swoich wystąpień. Była to też dobra okazja, by zebrani obejrzeli dopiero co otwarte wystawy pokonkursowe oraz podzielili się między sobą wrażeniami i przeżyciami z całego dnia.

 

Marcela Szymańska

 

Skip to content