My na święcie plonów – GMINNE DOŻYNKI 2015

 

6 września br. mieszkańcy Krzanowic świętowali tegoroczne dożynki. Dzień rozpoczął się uroczystą mszą świętą, której przewodniczył biskup pomocniczy Diecezji Opolskiej Rudolf Pierskała. Nasi uczniowie licznie uczestniczyli w Sumie – niektórzy jako Liturgiczna Służba Ołtarza, inni wspólnie z rodzicami. W kościele obecna była także nasza Pani Dyrektor, dr Kornelia Lach, która zajmowała zaszczytne miejsce zarezerwowane dla delegacji i grona zaproszonych gości.

Po godzinie 13.00 z ulicy Długiej ruszył kolorowy korowód dożynkowy – z naszym udziałem. Uczniowie krzanowickiej szkoły udekorowali siedem przyczep:

  • klasa II a Gimnazjum (wspólnie z wychowawcą p. Adamem Gębskim) wcieliła się w role bajkowych smerfów
  • klasa II b Gimnazjum (wspólnie z wychowawcą p. Januszem Dudą) przebrana za kowbojów i kowbojki zachęcała rolników do wypoczynku hasłem o treści: „Posprzątałeś z pola chłopie, czas pomyśleć o robocie”,
  • klasa III a Gimnazjum (wspólnie z wychowawczynią p. Dominiką Urbas) zagrała sułtanki i sułtana z tureckiego serialu „Wspaniałe stulecie”, chętnie oglądanego przez wszystkie gospodynie domowe
  • klasa III b (pod opieką wychowawczyni p. Marceli Szymańskiej) przygotowała scenkę pt. „Żniwa u selki i sedlaka”
  • chłopcy z klasy V pod opieką p. Marcina Obrusnika zagrali „krzanowickich opów”
  • na starym „balonioku” jechał Marcel Lopocz (kl.IV) z tatą i bratem Filipem oraz kolegami z sąsiedztwa
  • młodzież z Pietraszyna w strojach wiejskich gospodyń przekonywała, że „dzisio żodno śląsko oma ni może usiedzieć w doma”.

Dziewczęta z Bojanowa w ludowych strojach niosły koronę żniwną swojej miejscowości.

W korowodzie brali udział także zaproszeni goście: wicewojewoda Gabriela Lenartowicz, burmistrz z małżonką, radni, dyrektorzy instytucji i placówek oświatowych z terenu gminy, przedstawiciele partnerskich miast, sołtysi sołectw gminy Krzanowice, starości miejscowości po stronie czeskiej. Pochód zamykała bryczka zaprzęgnięta do dwóch koni, która wiozła księdza biskupa i naszego proboszcza ks. Tomasza Giergę.

Było gwarnie i wesoło.

Po południu nasze dzieci i młodzież umilały czas świętującym bogatym programem artystycznym (m.in. występ kabaretu „Krzanowickie omy” przyg. przez p. Bożenę Kreis, występy taneczne i wokalne).

Cieszy fakt, że w naszym życiu są nie tylko dni wypełnione pracą i codziennymi obowiązkami, ale jest też czas na odpoczynek, zabawę i wspólne świętowanie.

 

Marcela Szymańska

Skip to content