Mów, nie milcz! – apel w Gimnazjum

 

W związku z obchodami dnia 18 października Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu uczniowie klasy III b Gimnazjum (pod kierunkiem wychowawczyni mgr Marceli Szymańskiej) przygotowali apel porządkowy dotyczący współczesnych zagrożeń. Młodzież chciała uświadomić swoim rówieśnikom:

– czym jest handel ludźmi (jest to zbrodnia polegająca na wykorzystaniu drugiego człowieka na przykład do: pracy przymusowej, żebractwa, prostytucji, popełniania przestępstw)

– jakie mogą być formy handlu ludźmi (np. handel dziećmi, kobietami, narządami ludzkimi, tanią siłą roboczą)

– jakie są najczęstsze przyczyny tego niepokojącego zagrożenia.

Przygotowana przez dwie uczennice – Laurę Ehr i Aleksandrę Jaskot – prezentacja multimedialna zawierała także informacje o fundacjach zajmujących się profilaktyką handlu ludźmi i pomocą ofiarom.

Gimnazjalistkom jako formę przestrogi zaprezentowano popularny animowany film krótkometrażowy o tej tematyce pt. „Dwie małe dziewczynki” (ang. „Two Little Girls”) skierowany do młodych kobiet pochodzących z Europy Wschodniej, które w znacznym stopniu zagrożone są handlem ludźmi w celu wykorzystania seksualnego.

Mamy nadzieję, że obejrzany materiał skłoni naszą młodzież do głębszej refleksji i uwrażliwi na potrzeby innych ludzi. W sytuacji, kiedy życie ludzkie jest zagrożone, trzeba mówić, nie wolno milczeć!

 

 

Marcela Szymańska

 

Skip to content