Mikołajki w naszej szkole

W naszej tradycji przyjęło się, że 6 grudnia obchodzi się mikołajki. W tym roku za organizację wspólnej zabawy odpowiedzialna była klasa IV wespół ze swoim wychowawcą Tomaszem Kuziakiem. Czwartoklasiści z powierzonego im zadania wywiązali się świetnie – cały zespół klasowy zaprezentował się na scenie przed społecznością szkolną. Mogliśmy posłuchać ciekawie opowiedzianej gawędy o kulcie św. Mikołaja w Polsce, o zwyczajach ludowych tego dnia i o sposobach świętowania mikołajek współcześnie.

W trakcie występu uczniów do sali gimnastycznej zawitał Mikołaj ze swoją świtą, który później rozdawał „grzecznym dzieciom” upominki.

Po części zabawowej klasa IV udała się pod krzanowicki kościół parafialny, by stamtąd wziąć udział w tradycyjnej, wielowiekowej procesji konnej do kościoła pod wezwaniem św. Mikołaj. Uczniowie wraz z wychowawcą i panią dyrektor brali też udział w uroczystej mszy św., podczas której rokrocznie krzanowiccy gospodarze i właściciele koni dziękują za otrzymane łaski i proszą przez wstawiennictwo św. Mikołaja o Boże błogosławieństwo dla swoich rodzin i zwierząt. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż jest to archaiczny zwyczaj – znany tylko na naszym pograniczu – pieczołowicie kultywowany przez mieszkańców, który jest od ponad dwudziestu lat  – dzięki zaangażowaniu pani dyrektor Kornelii Lach, niestrudzonej badaczki dziedzictwa kulturowego pogranicza śląsko-morawskiego – również udziałem naszych uczniów.

W tym dniu w szkole dało się wyczuć świąteczną atmosferę. Uśmiech i zadowolenie nie schodziły z twarzy naszych najmłodszych dzieci, a sale lekcyjne i korytarze wypełniły się czerwienią (w tym dniu dzieci przychodzą ubrane do szkoły na czerwono).

Wspólne świętowanie wspomnienia św. Mikołaja miało na celu kultywowanie naszych tradycji i przekazywanie ich kolejnym pokoleniom uczniów krzanowickiej szkoły.

M.Szymańska 

Skip to content