Magia kina w kinie

Tajniki sztuki filmowej w zakresie edukacji medialnej mieli możliwość poznać uczniowie  klasy czwartej i szóstej szkoły podstawowej. 21 listopada w Kinie Bałtyk w Raciborzu odbyła się lekcja, w której zaprezentowano warsztaty plus seans filmowy.

Tego dnia sala kinowa wypełniona była po brzegi, co świadczyło o dużym zainteresowaniu. Multimedialną lekcję poprowadziła aktorka, która ciekawie oprowadzała widzów po filmowych zakamarkach kina. Tym razem nasi uczniowie poznali najważniejsze etapy tworzenia dzieła filmowego, dowiedzieli się, na czym polega specyfika realizacji filmu, odkryli, które z kultowych scen  były improwizowane i w jaki sposób najmniejszy element filmowego obrazu tworzy magię kina. Podczas zajęć, prowadząca  utrzymywała stały kontakt z publicznością – z niesamowitym wyczuciem twórczo aktywizowała młodzież zadając różne pytania. Po interesującym wykładzie, znawczyni kina zaprosiła wszystkich do obejrzenia filmu pt. „Tom and Huck” na motywach powieści Marka Twaina. Dzieło to wierne książkom pisarza zostało zrealizowane ze swadą i dużą dawką humoru. Takie spotkanie to nie tylko dobra rozrywka, ale i mądra lekcja przypominająca wszystkim najważniejsze wartości ludzkie jakimi są: przyjaźń, odwaga i miłość. Dzieci z zadowoleniem przyjęły taką formę uczestnictwa i uznały ją za bardzo udaną, i wartościową. Po tym spotkaniu nasi uczniowie udali się w stronę Zamku Piastowskiego. Pani przewodnik oprowadzając uczestników wycieczki po komnatach, ciekawie opowiadała i przybliżyła słuchaczom historię zamku. Wielką frajdę sprawiły dzieciom chwile, kiedy mogły przymierzać w jednej z sal epokowe stroje, a także dotknąć historyczne eksponaty: miecze, hełmy, zbroje, łuki.

I tak oto bogaci w ogrom wrażeń, trzeba było bezpiecznie powrócić do domu, by podzielić się swoimi doznaniami z najbliższymi.

Organizatorem wyjazdu była p. A. Kaczmar. Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Gabriela Łasiuk, p. Anna Januszkiewicz, p. Debora Kosel.

Anida Kaczmar

fot. Anna Januszkiewicz

Skip to content