Ma symbolizować siłę i długowieczność!

 

4 września w naszej miejscowości rozpoczęto świętowanie wyjątkowego jubileuszu 750-lecia nadania praw miejskich Krzanowicom. W uroczyste obchody na prośbę władz samorządu gminnego włączył się także krzanowicki Zespół Szkół.

W tym dniu o godzinie 10.30 dyrektor szkoły, nauczyciele wraz  z gimnazjalistami i przedstawicielami uczniów Szkoły Podstawowej hucznie zgromadzili się przed pamiątkową tablicą, za którą dokonano uroczystego posadzenia sadzonki certyfikowanego dębu szypułkowego wyhodowanej w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie.

Świadkami tego niecodziennego wydarzenia byli także zaproszeni goście: przedstawiciele władz powiatu raciborskiego, radni naszej gminy, dyrektorzy instytucji i placówek oświatowych, przedstawiciele policji, księża z parafii Krzanowice, delegacja z zaprzyjaźnionego partnerskiego miasta Salzbergen z Bürgermeistrem Andreasem Kaiserem na czele oraz … najstarsza grupa krzanowickich przedszkolaków ze swoimi paniami oraz dyrektor mgr Alicją Kaletką.

Powitania zgromadzonych dokonała dyrektor szkoły dr Kornelia Lach, następnie głos zabrała sekretarz Urzędu Miejskiego mgr Rita Serafin, która krótko opowiedziała o realizowanej inicjatywie wpisującej się w jubileuszowe obchody.

Symbolicznego aktu posadzenia drzewka dokonali: Kornelia Lach, Ryszard Winiarski (starosta raciborski), Andrzej Strzedulla, Alicja Kaletka, Andreas Kaiser, Brygida Abrahamczyk (członek Zarządu Powiatu Raciborskiego) oraz ks. Tomasz Gierga (proboszcz parafii pw. św. Wacława w Krzanowicach). Burmistrz Krzanowic odczytał certyfikat poświadczający pochodzenie sadzonki posadzonego drzewka. Złożył także życzenia wszystkim zebranym, po czym zwrócił się do najmłodszych uczestników uroczystości, tj. młodzieży, dzieci szkolnych i przedszkolaków:

Niech ten posadzony dąb będzie symbolizował potęgę i trwałość naszego miasta. Niech będzie rósł razem z wami i niech będzie symbolem waszej siły i zaangażowania w przyszłe sprawy Krzanowic.         

Potem nastąpił chyba najradośniejszy i długo wyczekiwany moment – najmniejsi mieszkańcy w ramach akcji pn. „Serce dla Krzanowic” wypuścili w powietrze balony. Białe i pomarańczowe baloniki napełnione helem szybko zapełniły niebo, po czym zniknęły w obłokach.

Po zakończonej uroczystości uczniowie wrócili do klasopracowni na lekcje, a goście, na zaproszenie dyrektor szkoły, udali się na kawę i słodki poczęstunek.

Cieszymy się, że mogliśmy być uczestnikami tak ważnego wydarzenia, a posadzony na terenie naszej szkoły dąb zobowiązuje do pracy nad sobą, by każdego dnia stawać się lepszym uczniem, krzanowiczaninem, człowiekiem.

 

Marcela Szymańska

Skip to content