Ludzie ludziom zgotowali ten los

21 września 2016 roku klasy III naszego Gimnazjum brały udział w wycieczce przedmiotowej z historii do Miejsca Pamięci – byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Pojechaliśmy tam wraz z uczniami z zaprzyjaźnionej szkoły w Chuchelnej. Uczuć, które towarzyszyły nam podczas pobytu w tym miejscu, nie można opisać. Czuliśmy złość i … pogardę dla ludzi, którzy znęcali się nad więźniami, a zarazem podziw i współczucie dla przebywających tam w czasie II wojny światowej niewinnych ofiar. Dopóki nie zwiedziliśmy Auschwitz, nie zdawaliśmy sobie sprawy z symboliki tego miejsca. Dopiero zobaczenie na własne oczy całego okrucieństwa pozwoliło nam pogłębić się w swoich refleksjach. Najbardziej dotknęły nas fotografie wygłodzonych kobiet i dzieci, sterty prywatnych rzeczy, walizki, buty, …, ale również ściana śmierci, przed którą przeprowadzane były egzekucje przez rozstrzelanie.  Na końcu zwiedzania weszliśmy do jednej z komór gazowych. Dziś nawet nie potrafimy sobie wyobrazić, w jakich mękach umierali tamci ludzie. Świadomość tego, że w latach 40. ubiegłego wieku w tym miejscu zginęło ponad milion istnień ludzkich, bardzo przytłacza.

Później pojechaliśmy autokarem do oddalonego o kilka kilometrów Birkenau. Dowiedzieliśmy się, że w małych barakach, które tak naprawdę przeznaczone były dla koni, przebywało kilkaset więźniów- spali w zimnie, na twardych deskach. Niepojęte!

Dzisiejsze pokolenia nie znają głodu, nędzy czy ubóstwa. Nie potrafią docenić życia w pokoju i harmonii. Ciągle nam czegoś brakuje, ciągle za czymś gonimy i z zazdrością patrzymy na innych, chcąc im dorównać.

Z podziwem spoglądamy w przeszłość na ludzi, którzy z godnością i pokorą przyjmowali, co im przynosił los.

Mamy nadzieję, że historia, która się wydarzyła, nigdy się nie powtórzy. Odwiedzone miejsce pozostawiło trwały ślad w naszej pamięci i naszych młodych sercach.

W imieniu uczestników wycieczki

Paulina Miczajka, kl. III a

(pod kierunkiem M.Szymańskiej)

Skip to content