Lekcja w Raciborskim Muzeum

10 lutego br. uczniowie klas pierwszych naszego Gimnazjum uczestniczyli w kolejnej wycieczce przedmiotowej, tym razem korelującej treści z dziedzictwa kulturowego, zajęć artystycznych i języka polskiego.

Najpierw odwiedzili Raciborskie Muzeum, by wziąć udział w ciekawej lekcji na temat tradycji i zwyczajów wielkopostnych i wielkanocnych oraz sztuce wykonywania kroszonek i pisanek, prowadzonej przez zaprzyjaźnioną z naszą szkołą panią etnograf Julitą Ćwikłą. Dodatkowo obejrzeli interaktywną wystawę „Wszystko … jest liczbą”.

Kolejnym punktem programu wycieczki było uczestnictwo młodzieży w lekcji o mediach „ABC mediów” (organizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej Wołomin), której celem było zwiększenie świadomości uczniów na temat znaczenia massmediów we współczesnym świecie poprzez rozpoznawanie i definiowanie podstawowych pojęć w zakresie edukacji medialnej oraz doskonalenie umiejętności odróżniania opinii od faktów. Gimnazjaliści obejrzeli także film młodzieżowy „Bandslam” opowiadający o odrzuceniu w grupie rówieśniczej, sile przyjaźni, determinacji i znaczeniu życiowych pasji w życiu młodych ludzi. Twórcy filmu zaoferowali widzom ogromną dawkę dobrej rozrywki i pozostawili w pozytywnym nastroju po seansie. A wszystko to zostało skąpane w energetycznych dźwiękach indie popu, indie rocku, ale też i takich klasyków jak The Who, The Velvet Underground oraz David Bowie, który zresztą pojawił się i w samym filmie.

Po seansie był czas na posiłek i rozmowy integracyjne z uczniami klasy VI Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojnowicach, którzy również brali udział w wycieczce.

Organizatorem wyjazdu była Marcela Szymańska, zaś w opiece nad młodzieżą pomagały panie: Aleksandra Osadnik i Magdalena Klima.  

M.Szymańska

Skip to content