Kolejna odsłona programu „Poznaj Polskę”: Kraków-Wieliczka

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

W dniach 17-18.10.2022 trzy klasy (kl. IV b, V a i b), wraz z opiekunami, wyjechały na wycieczkę szkolną, w ramach programu „Poznaj Polskę”, do Krakowa i Wieliczki.

Wycieczka rozpoczęła się o godz. 7.30 wraz z pięknie wschodzącym, ciepłym, jesiennym słońcem. Uczestnicy wycieczki udali się do stolicy Małopolski, aby już o godz. 11.00 zdobyć 34-metrowy Kopiec Kościuszki (jeden z pięciu kopców krakowskich, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce) i zwiedzić okalający go fort cytadelowy „Kościuszko” (I obszar warowny Twierdzy Kraków i największa jej fortyfikacja, mogąca pomieścić 732 żołnierzy) w którym mieści się Muzeum Kościuszkowskie. Fort wyposażono w 60 armat oraz haubic, a także 6 moździerzy.

Następnym punktem wyjazdu było zwiedzanie krakowskiego Rynku Głównego (Sukiennice, Kościół św. Wojciecha, Wieża Ratuszowa, Kościół Mariacki) oraz obiad w „restauracji pod złotymi łukami” (McDonald’s) i czas wolny. Zbiórka odbyła się pod rzeźbą Igora Mitoraja „Eros spętany” czyli charakterystyczną rzeźbą głowy, która leży obok Ratusza. Po zbiórce, spacerem przez ulicę Grodzką, Kanoniczą i Podzamcze, uczniowie przeszli na Powiśle, gdzie czekał autokar, który zawiózł uczestników do Wieliczki.

Kopalnia soli „Wieliczka”, wpisana na pierwszą listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 r., należy do najstarszych, czynnych kopalni soli na świecie. Kopalnia liczy 9 poziomów (ostatni leży 327 m pod powierzchnią ziemi), a łączna długość chodników przekracza 250 km! Kopalnię cechuje unikatowy mikroklimat, na który składa się – obok dużej wilgotności i zawartości chlorku sodu stała temperatura (ok. 14–16°C), ciśnienie, jonizacja i wysoka zawartość w powietrzu potasu, magnezu i wapnia. Uczniowie wraz z opiekunami sami mogli przekonać się o leczniczych właściwościach powietrza w kopali, ponieważ spędzili oni noc 130 m pod ziemią (!) w 48-osobowej Komorze Słowackiego. Jako, że pod ziemią, nie było zasięgu sieci komórkowej, ani dostępu do Internetu, do dyspozycji uczestników była sala ze stołem do ping-ponga, piłkarzykami oraz telewizorem, na którym chłopcy oglądali galę „Złota Piłka 2022”.

Po nocy pełnej wrażeń, toalecie porannej, śniadanie zaserwowano w sali balowej Komory Warszawa. Następnie dzieci, ze swoimi bagażami, musiały przejść ok. 400 m, aby szybem Daniłowicza wyjechać na powierzchnię. Po zapakowaniu bagaży do autokaru, grupa udała się z powrotem do Krakowa, aby tym razem podziwiać siedzibę polskich królów – Wawel oraz spotkać się oko w oko, z ziejącym ogniem smokiem wawelskim. Po intensywnym zwiedzaniu przyszedł czas na wyczekiwany odpoczynek i posiłek – grupa próbowała włoskich smaków, w postaci pizzy z Pizza Hut.

Ostatnim punktem tego wyjazdu były odwiedziny w chorzowskim Planetarium – Śląskim Parku Nauki. Tam uczestnicy, na 23-metrowym, sferycznym ekranie projekcyjnym mogli odbyć magiczną podróż po nocnym niebie, podziwiając ok. 100 milionów gwiazd, w której przewodnikiem był astronom prowadzący seans na żywo. Następnie został wyświetlony film „W poszukiwaniu Ciemnej Materii”  (który prezentuje ekscytującą eksplorację Ciemnej Materii, od Wielkiego Wybuchu po wyczekiwane odkrycie w Wielkim Zderzaczu Hadronów).

Po wielu emocjach, niezwykłych przeżyciach i nowych odkryciach, wesoły autobus dojechał do Krzanowic o godz. 20.15. Wszyscy zmęczeni, ale szczęśliwi udali się do domów.

Wszystkie założenia wycieczki zostały osiągnięte, grupa poznała walory województwa małopolskiego, a także najważniejsze zabytki materialne Polski. Uczniom towarzyszyli – panowie dyrektorzy – p. Marcin Obrusnik, p. Adam Gębski oraz wychowawcy p. Monika Sacharczuk, p. Urszula Słoka i p. Debora Kosel-Strózik.

Debora Kosel-Strózik

Skip to content