Kolejna edycja NARODOWEGO CZYTANIA już za nami…

2 października br. podczas apelu zaadresowanego do uczniów klas 4-8 podsumowaliśmy zrealizowane działania, a były nimi:
1. Szkolny Konkurs Plastyczny na wykonanie portretu Elizy Orzeszkowej (kl. 4-6),
2. Szkolny Konkurs Wiedzy o życiu i twórczości Elizy Orzeszkowej (kl. 7-8).
Poprosiliśmy także naszych uczniów o przeszukanie domowych biblioteczek i odszukanie w nich powieści ,,Nad Niemnem”. Zgromadzone egzemplarze różnych wydań wyeksponowaliśmy pod ścienną gazetką. Na naszą prośbę odpowiedzieli uczniowie klasy 6 a: Wiktor Ceglarski i Maja Trzcińska.

Podczas apelu poznaliśmy ideę tej społecznej akcji czytelniczej, po czym wysłuchaliśmy zaproszenia pary prezydenckiej do lektury fragmentów tej wyjątkowej książki, nierzadko porównywanej z narodową epopeją ,,Pan Tadeusz”. Bez wątpienia wybór ,,Nad Niemnem” podyktowany został chęcią upamiętnienia 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, którego echa wyraźnie i mocno wybrzmiewają w książce.

Największym dla nas zaskoczeniem była wizyta samej pisarki – Elizy Orzeszkowej, która opowiedziała nam o swoim życiu oraz działalności społecznej na rzecz kobiet i ówczesnej polskiej wsi (chatbot).

Potem wybrani uczniowie odczytywali na forum ciekawe fragmenty powieści (opis krajobrazu nadniemeńskiego z rozdziału I, opis grobu Jana i Cecylii, opis żniw).

Spotkanie zakończyło się wręczeniem nagród laureatom konkursów oraz dyplomów i słodkich upominków wszystkim uczestnikom konkursów. Fundatorem nagród była Rada Rodziców, za co jej serdecznie dziękujemy. Poniżej nagrodzeni uczniowie:

– w konkursie plastycznym:

I miejsce: LENA KOSTKA (kl. 5 a)

II miejsce: KAMIL KERNER (kl. 5 a)

III miejsce ex aequo: ALAN ABRAHAMCZYK, LENA GORZALNIK (kl. 5 a)

wyróżnienie: MAJA HUTNY (kl. 6 b), NADIA JURECZKA (kl. 6 a), MAGDALENA PŁOTEK (kl. 4 a);

– w konkursie wiedzy:

I miejsce: LENA CHMIELEWSKA (kl. 7 a)

II miejsce ex aequo: ADAM FOJCIK, JAKUB FOJCIK (kl. 7 a), JULIA PŁOTEK (kl. 7 b)

III miejsce : ELIZA FILIP (kl. 7 b).

Gratulujemy!!!

Organizatorką uroczystości była p. Marcela Szymańska. Do pomocy włączyły się polonistyki: p. Ewa Bartosz i p. Debora Kosel-Strózik. Piękne kompozycje kwiatowe – wprowadzające nas w klimat polskiej złotej jesieni – wykonała specjalnie na tę okazję p. Maria Myschi.

Do zobaczenia za rok…

Marcela Szymańska

Skip to content