Klasy II Gimnazjum w wizytą we Wrocławiu
21 maja 2015 r. uczniowie klas II naszego Gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia – stolicy Dolnego Śląska nazywanej również Wenecją Północy (z racji położenia nad rzeką Odrą i czterema jej dopływami, które wpadają do niej w granicach miasta). Dodatkowo miasto posiada rozbudowaną sieć kanałów, które wraz z rzekami tworzą tzw. wrocławski węzeł wodny. Na terenie miasta znajduje się ponad 20 wysp oraz ponad 130 mostów i kładek.
Wycieczkę rozpoczęliśmy wyjazdem z Krzanowic o godzinie 6.00 rano. Dzień zapowiadał się pochmurnie i deszczowo. Kilka kilometrów przed celem naszej podróży z okien autokaru dał się zauważyć Sky Tower – najwyższy budynek w Polsce, a niebo wypogodziło się. Zaparkowaliśmy przy Hali Stulecia – był to czas, by przygotowani uczniowie opowiedzieli nam o historii tej budowli.
Pierwszym punktem naszej wycieczki był wrocławski ogród zoologiczny, z robiącym wrażenie Afrykarium, w którym spędziliśmy najwięcej czasu. Zwiedziliśmy też Słoniarnię, Ptaszarnię, Małpiarnię, Sawannę, Dziedziniec Zwierzęcy, Ranczo Kopytnych i Odrarium. Zoo opuściliśmy bramą japońską, po czym udaliśmy się na przystań, by wypłynąć statkiem „Wiktoria” na wody Odry. Rejs trwał 30 minut. Po drodze zobaczyliśmy rurociąg gazowy, Jaz Szczytniki, wieżę ciśnień, Most Grunwaldzki, Urząd Wojewódzki, Most Pokoju, Muzeum Narodowe. Podróż statkiem zakończyliśmy na Wyspie Piasek, z której udaliśmy się piechotą w kierunku Ostrowa Tumskiego – najstarszej, zabytkowej części Wrocławia. Podczas spaceru naszą uwagę przykuły setki kłódek (z imionami zakochanych par) zawieszone na Moście Tumskim. Potem nasze oczy nie mogły nacieszyć się widokiem dumnie stojącej archikatedry św. Jana Chrzciciela. Zatrzymaliśmy się przed pałacem arcybiskupim i pomnikiem św. Jana Niepomucena.
Z Ostrowa Tumskiego ruszyliśmy w kierunku Starego Miasta. Po drodze zwiedziliśmy Uniwersytet Wrocławski, Ossolineum. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się jedna z magicznych uliczek Wrocławia – Jatki. Ulica ta, usytuowana wśród śródrynkowych alejek, z wyglądu oraz swego przytulnego klimatu przypomina włoską Toskanię. Przechadzając się pod zadaszonymi niezwykle urokliwymi kamieniczkami, mogliśmy poczuć ducha renesansowych dziejów. Prawie każdy z nas zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie ze zwierzętami z Jatek.
Gdy dotarliśmy na Starówkę, nasi koledzy i koleżanki przewodnicy opowiedzieli nam o powstaniu tej części Wrocławia, o historii Ratusza, urokliwych kamienic oraz nowoczesnej szklanej budowli – fontannie „Zdrój”, która na pierwszy rzut oka nijak pasuje do klimatu zabytkowego Starego Miasta. Po przerwie na posiłek, udaliśmy się tramwajem do południowej części miasta – dzielnicy Krzyki. Tam w Czekoladziani przy ul. Połanieckiej braliśmy udział w niezwykłej lekcji, bo „czekoladowej”. Prowadzone w bardzo zajmujący sposób spotkanie edukacyjne pozwoliło nam odpowiedzieć na następujące pytania: Skąd się bierze czekolada? Gdzie rośnie drzewo kakaowca? Jak powstaje czekolada? Kto pierwszy zrobił czekoladową tabliczkę? Czy czekolada biała to prawdziwa czekolada? Zajęcia te były także pachnącą lekcją o smakach i zapachach, o tym, co jadają i piją ludzie w różnych zakątkach świata. Nasze spotkanie zakończyliśmy degustacją pachnącej gorącej czekolady.
Wrocław pożegnaliśmy przed godziną 19.00. W drodze powrotnej dzieliliśmy się miedzy sobą wrażeniami i opiniami na temat zwiedzonych miejsc, obejrzanych zabytków. Wiele emocji wzbudziło w nas spotkanie z politykiem Januszem Palikotem, którego w jednej z restauracji dostrzegł nasz kolega Szymon. Niektórzy z nas wykonali sobie z nim pamiątkowe zdjęcie, wymienili uścisk dłoni.
Zmęczeni, ale zadowoleni z przeżytego dnia, wróciliśmy szczęśliwie do naszych rodzinnych domów.
Wycieczkę zorganizowały nasze wychowawczynie: p. Marcela Szymańska i p. Dominika Urbas. Dziękujemy im za to. Podziękowania należą się również p. Marcinowi Obrusnikowi i p. Teresie Sośnie za troskę o nasze bezpieczeństwo i opiekę nad nami.
Uczestnicy wyjazdu
pod kierunkiem M. Szymańskiej