Klasy II Gimnazjum w Teatrze Ziemi Rybnickiej

25 października br. klasy II uczestniczyły w wycieczce przedmiotowej z języka polskiego. Był to wyjazd do teatru na sztukę pt. „Balladyna”, której autorem jest Juliusz Słowacki – nasz wielki romantyk, młodszy wieszcz narodowy. Słowacki, zainspirowany twórczością Williama Szekspira, postanowił napisać dramat mówiący o niszczącej sile władzy, którego akcję umiejscowił w „czasach bajecznych niedaleko jeziora Gopła”. Tematyka tego XIX-wiecznego utworu (I wydanie ukazało się w 1839 roku w Paryżu) nie straciła nic na swej aktualności, o czym mogli przekonać się nasi uczniowie.

Premiera tego widowiskowego spektaklu, ze znakomitą grą aktorską i świetną muzyką, odbyła się w 2008 roku w Krakowie.

Młodzi krytycy wysoko ocenili obejrzaną sztukę. Docenili umiejętności aktorskie występujących osób, epokowe stroje – odzwierciedlające charakter i osobowość bohaterów – oraz wymowność scenografii oddającej klimat tamtych czasów i dramatyzm wydarzeń. Najbardziej emocjonującą sceną była rozprawa sądowa (podczas której nowa królowa wydawała pierwsze wyroki) zakończona wymierzeniem sprawiedliwego wyroku na wielokrotnej morderczyni, bo zgodnie z wierzeniami ludowymi, tam, gdzie kary nie może wymierzyć człowiek, wkracza Bóg.   

Po sztuce teatralnej młodzież odwiedziła rybnickie Muzeum, by wziąć udział w ciekawej lekcji muzealnej (prowadzonej przez p. Anielę Marosz) związanej z dawnym życiem w śląskiej rodzinie i tradycjami zaduszkowymi.

Organizatorem wyjazdu była p. Marcela Szymańska. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie klas drugich: p. Jolanta Draganek-Cybulska i p. Urszula Słoka.

M.Szymańska

foto: http://www.teatrcracovia.pl/galeria_work.php?chooser=BALLADYNA

Skip to content