Klasa V a kultywuje szkolną tradycję

6 grudnia klasa V a wraz ze swoją wychowawczynią (p. Marcelą Szymańską) brała udział w tradycyjnej  procesji konnej ku czci św. Mikołaja. 

Uczniowie tak relacjonują udział w tym wydarzeniu:

,,Cieszymy się, że mogliśmy w tym roku (mimo pandemii) wziąć udział w tej wielowiekowej krzanowickiej tradycji. Wyruszyliśmy z rynku i podążając ulicami miasteczka, zmierzaliśmy do Mikołaszka (tak w naszej gwarze nazywamy kościółek św. Mikołaja zlokalizowany w wiejskiej części Krzanowic). Największe wrażenie zrobiło na nas trzykrotne okrążenie kościoła przez jeźdźców na swoich koniach i odśpiewanie przez nich pieśni: ,,Święty Mikołaju, patronie nasz…”. Licznie zgromadzeni mieszkańcy z podziwem przyglądali się tej praktyce wierzeniowej. Umilkły na ten czas rozmowy i gwar. Potem wzięliśmy udział w dziękczynnej Mszy świętej sprawowanej przez naszego proboszcza ks. Marka Wcisło. Podczas homilii kapłan mówił o życiu i działalności św. Mikołaja i jego symbolice we współczesnych, trudnych czasach. Uczulał, byśmy na co dzień nie byli obojętni i nieśli pomoc potrzebującym. Wróciliśmy do szkoły nieco zmarznięci, ale z głowami pełnych myśli…”.

Udział w procesji i Mszy św. był dla uczniów lekcją w terenie, bo przecież cele edukacyjne i wychowawcze nie zawsze musimy realizować w murach szkoły.

M. Szymańska

PS Dziękujemy p. Jadwiedze Siwoń za pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Zostaliśmy przez niego obdarowani cukierkami 🙂

Skip to content