Klasa pierwsza gimnazjum w Rybniku

 

Klasa pierwsza gimnazjum w Rybniku

W Teatrze Ziemi Rybnickiej klasy pierwsze gimnazjum miały okazję podziwiać sztukę Aleksandra Fredry pt. „Zemsta” w reżyserii pani Anny Kasprzyk, zaprezentowaną przez Krakowską Agencję Artystyczną.

Dwugodzinne przedstawienie ( z antraktem 10 min.) było wspaniałą rozrywką! Dialogi i monologi aktorów były skupione na słowie i frazie mistrza Fredry (wartością spektaklu jest wierne podanie tekstu).

Choć scenografia była skromna, to jednak gra aktorów i ich „epokowe” stroje, robiły ogromne wrażenie. Naszych uczniów zainteresował ciekawy sposób przekazu tej momentami trudnej w odbiorze sztuki. Najbardziej podobała się sytuacja, kiedy nieoczekiwanie pojawili się wśród publiczności występujący aktorzy. W zabawny sposób wtopili się w tłum i włączyli niektórych widzów do gry. A chodzi oczywiście o scenę, kiedy kilku murarzy próbuje naprawić graniczny mur. Siedzący obok sceny widzowie, mieli okazję bliżej przyjrzeć się tej wartkiej i zarazem komicznej sytuacji. Taki bliski kontakt aktor- widz, skupił naszą młodzież do bacznego śledzenia dalszych losów bohaterów. A dodatkowa garść humoru nastąpiła w chwili, kiedy służący Dyndalski „poci się” nad kartką papieru, pisząc list dyktowany przez Cześnika. Wtrącenie w każde podawane zdanie słów „mocium panie” niepostrzeżenie tworzy z miłosnego listu karykaturalną wypowiedź… Można się pokusić o opis jeszcze innych scen(zwłaszcza z udziałem Papkina) , ale to już pozostawiamy na inną okazję – zwłaszcza przy omawianiu treści lektury na języku polskim.

Na pewno taki żywy kontakt z sztuką ułatwi naszym gimnazjalistom odbiór i zrozumienie komedii. Kiedy zakończył się spektakl, wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że sztuka była ciekawa i warto organizować tego typu wyjazdy.

Nad bezpieczeństwem naszych uczniów czuwały Panie:

A.Kaczmar, A.Nowak i T. Sosna. Dziękujemy!

Uwaga! Przed nami ciekawe konkursy. Powodzenia!

Anida Kaczmar

Skip to content