KLASA DRUGA GIMNAZJUM W TEATRZE

W Teatrze Ziemi Rybnickiej klasa druga gimnazjum  miała okazję podziwiać dramat Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”  w reżyserii pani Anny Kasprzyk, zaprezentowaną przez  aktorów Teatru „Cracovia” z Krakowa.

Dwugodzinne przedstawienie ( z antraktem 10 min.) oczarowało widownię swoim pięknem słowa i wartką akcją. Niezwykłość świata dramatu została oparta na świetnej grze aktorów, charakteryzacji i muzyce. Mogliśmy podziwiać fantastyczne postaci: Goplanę, Skierkę, Chochlika i ich działania, które uruchamiają lawinę wydarzeń, odsłaniające prawdziwe oblicze ludzi. „Balladyna” jest tragedią o dążeniu  do władzy, o ludzkiej naturze, o winie i karze. Oprócz tytułowej bohaterki piętnem tragizmu naznaczone są i inne. Ten świat na oczach widza staje się z każdą chwilą coraz bardziej szalony i niewiarygodny. Ale taki był zamiar autora dramatu i taką niezwykłość możemy do dzisiaj poznawać i podziwiać „Ja z Polski dawnej tworzę fantastyczną legendę…”

Choć scenografia była skromna, to przykuwały uwagę epokowe stroje.  Naszych uczniów zainteresował ciekawy sposób przekazu tej momentami trudnej w odbiorze sztuki. Najbardziej podobała się scena, kiedy pojawia się Grabiec i dość chwiejnym krokiem próbuje uciekać od królowej Gopła, która była w nim zakochana. Ciekawym zabiegiem podczas trwania spektaklu były sceny, kiedy nieoczekiwanie  pojawiali się wśród publiczności występujący aktorzy. Ich bliskość z widzem jeszcze bardziej skupiał uwagę publiczności. Można się pokusić o opis jeszcze  innych scen , ale to już pozostawiamy na inną okazję – zwłaszcza przy omawianiu treści lektury na języku polskim.

Na pewno taki żywy kontakt z sztuką ułatwi naszym gimnazjalistom odbiór i zrozumienie tragedii. Kiedy zakończył się spektakl, wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że warto organizować tego typu wyjazdy.

Organizatorem wyjazdu była p. Anida Kaczmar. Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Agnieszka Nowak i p. Adam Gębski.

Anida Kaczmar

Zdjęcie: http://www.teatrcracovia.pl/galeria_work.php?chooser=BALLADYNA

Skip to content