Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze

9 grudnia br., wczesnym rankiem,  49 uczniów naszej szkoły udało się na wycieczkę do Pragi. Autobus zawiózł nas do Bogumina, a tam wsiedliśmy do pociągu i po ponad 3 godzinach jazdy Leo Expressem dotarliśmy do stolicy naszych południowych sąsiadów. Zwiedzanie Pragi rozpoczęliśmy od wizyty na Hradczanach, gdzie zobaczyliśmy uroczystą zmianę warty. Następnie poszliśmy zobaczyć kościół świętego Mikołaja oraz Praskie Dzieciątko. Potem udaliśmy się na wzgórze Petrin, na którym stoi pomniejszona kopia wieży Eiffla. Pogoda nam dopisywała, więc mieliśmy stamtąd wspaniały widok na panoramę miasta. Kolejką linową zjechaliśmy ze wzgórza i poszliśmy na jedną z najsłynniejszych atrakcji miasta – Most Karola. Potem przeszliśmy na Vaclavske Namesti i tam mieliśmy czas na obiad.
Po zapadnięciu zmroku dotarliśmy do celu naszej wycieczki – na jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Starego Miasta, który jest uważany za największy w Czechach. Czekały tam już na nas stoiska z ozdobami świątecznymi, szopkami, drewnianymi zabawkami, biżuterią i różnymi przysmakami oraz ciekawy program artystyczny.  W magiczną atmosferę świąt wprowadziły nas kolędy śpiewane przez zespoły dziecięce. 
Rolę przewodników naszej wycieczki pełniło sześciu chłopców z klas I Gimnazjum – Paweł Grzesiczek, Patryk Kaszny, Mateusz Matejasik, Rafał Pohlmann, Rafał Rodak i Dominik Wyglenda. W ramach projektu edukacyjnego pt. „Praga w jeden dzień” przygotowali oni, przy pomocy opiekuna – p. Dominiki Urbas, program naszej wycieczki z uwzględnieniem najważniejszych zabytków Pragi. Chłopcy wywiązali się ze swego zadania wzorowo. Na pewno każdy uczestnik wycieczki zapamiętał jakieś informacje, ciekawostki, którymi się z nami podzielili. Organizatorami tego wyjazdu byli: p. Dominika Urbas i p. Marcin Obrusnik, a funkcję opiekunów pełnili: pani dyrektor Kornelia Lach, p. Aleksandra Osadnik, p. Agnieszka Nowak, p. Debora Kosel oraz p. Adam Gębski.

Dominika Urbas

Skip to content