Integrujemy się i poznajemy śląskie dziedzictwo przemysłowe

31 maja uczniowie klas szóstych (pod opieką swoich wychowawców: p. Magdaleny Klimy, p. Marceli Szymańskiej oraz p. Zbigniewa Szymańskiego) udali się na jednodniową wycieczkę do Rybnika.

Najpierw odwiedzili pole paintballowe w Rybniku-Kamieniu, gdzie ponad dwie godziny brali udział w grze terenowej na obszarze leśnym o powierzchni ponad 2ha zabudowanym licznymi przeszkodami z opon, drewnianych budynków, okopami, bunkrami, wrakami samochodów, beczkami, paletami … itp. Uczyli się odpowiedzialności za grupę, podejmowania szybkiej decyzji i determinacji. Ileż tam było adrenaliny i emocji!

Potem zawitali do Zabytkowej Kopalni Ignacy – jednej z najstarszych na Górnym Śląsku i najstarszej na ziemi rybnickiej kopalni węgla kamiennego, która fedrowała do 1995 roku, a dostała drugie życie dzięki staraniom byłych górników. Dzisiaj Kopalnia jest zabytkiem techniki za pośrednictwem, którego zdobywamy wiedzę na temat kultury górniczej. Zobaczyliśmy interaktywną wystawę ,,Wiek pary”, podziwialiśmy ponad 100-letnią maszynę wyciągową o napędzie parowym, o której opowiedział nam ,,duch” tego wyjątkowego miejsca :). Na zakończenie z punktu widokowego (zlokalizowanego w dawnej wieży wodnej) mogliśmy podziwiać zielony Górny Śląsk, ale także Beskidy, Tatry i Sudety. Bez problemu pokonaliśmy 222 schody!

Wycieczkę zaliczamy do wyjątkowo udanych, na pewno będziemy chcieli powtórzyć taki wyjazd w klasie siódmej.

Organizatorką wyjazdu była p. Magdalena Klima, za co serdecznie Jej dziękujemy.

Marcela Szymańska

Skip to content