Gimnazjaliści z wizytą w grodzie w Byczynie

W sobotę 12 września 2015 r. dziesięcioro uczniów z klasy III b Gimnazjum w Krzanowicach uczestniczyło w wycieczce zorganizowanej w ramach projektu „Bajki obywatelskie – edukacja małych obywateli”. W wyjeździe brała udział także młodzież z Raciborza i Bieńkowic. Wyprawa miała na celu poznanie funkcjonowania grodu w Byczynie nie tylko od strony historycznej, ale także socjalnej.

Wyjazd miał miejsce o godz. 800  z dworca PKS Racibórz. Wszyscy w dobrych humorach wsiedli do autobusu. Trzygodzinna jazda upłynęła w miłej atmosferze. Po przyjeździe do grodu i obejrzeniu filmu, opowiadającego o początkach działalności kompleksu, nastąpiło zwiedzanie. Nie obyło się bez zaskoczonych min i zainteresowanych spojrzeń rzucanych przewodniczce. Dowiedzieliśmy się, że gród w dalszym ciągu jest rozbudowywany, a właściciel ma jeszcze mnóstwo nowych pomysłów na jego działalność i wygląd w przyszłości. Cała budowla napawała zdumieniem pod względem swojej wielkości, a także autentyczności. Jest ona zbudowana na wzór XIII/XV-wiecznych budowli. Po najciekawszej dla młodzieży części wycieczki, czyli rozmowie z kasztelanem na temat obiektu, zorganizowano zawody w rzucie do tarczy nożem i toporem. Dla wszystkich były one zupełnie nowym doświadczeniem i okazją do świetnej zabawy. Rozpalony później grill był doskonałym zwieńczeniem tak bogato wypełnionego atrakcjami dnia i odpoczynkiem przed droga powrotną. Nikt nie chciał opuszczać tak pełnego okazji do dobrej zabawy miejsca. Droga powrotna upłynęła na dzieleniu się między sobą wrażeniami i przeżyciami z minionych godzin.

Wycieczka była bardzo interesująca. Spędziliśmy ją w wesołej atmosferze. Młodzież już wyjawiła chęć uczestnictwa w następnym tego typu wyjeździe.

 

Anna Pośpiech, klasa III b

(pod kierunkiem Marceli Szymańskiej)

Skip to content