Gimnazjaliści uczestnikami projektu „Bajki obywatelskie – edukacja małych obywateli”
W roku szkolnym 2014/2015 jedenastu uczniów krzanowickiego Zespołu Szkół – Gimnazjum przystąpiło do realizacji ponadszkolnego projektu edukacyjnego pt. „Bajki obywatelskie – edukacja małych obywateli”.
Bajki obywatelskie mają na celu zwrócić uwagę najmłodszym na wiele aspektów codziennego życia, począwszy od postaw proekologicznych, przez opiekę nad słabszymi i chorymi, skończywszy na pomocy zwierzętom czy słuchaniu rodziców. Bajki obywatelskie poruszają także wiele innych aspektów codzienności, jak dzielenie się z innymi czy współpraca w drodze do osiągnięcia jakiegoś celu. Uczą szeroko rozumianych postaw obywatelskich i społecznych.
Pomysłodawcą tego działania jest Stowarzyszenie Ruch Wspierania Inicjatyw Społecznych – U’RWIS z Gaszowic oraz Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych – CRIS z Rybnika. Projekt polegał na zaangażowaniu 30-osobowej grupy gimnazjalistów w wieku 12-15 lat z powiatu raciborskiego, która napisze bajki skierowane do przedszkolaków. Uczniowie krzanowickiego Gimnazjum pomyślnie przeszli rekrutację i zostali zakwalifikowani do zespołu realizującego zadanie. Uczniowie wzięli udział w cyklu trzech warsztatów, podczas których nabyli wiedzę, z jednej strony nt. bajek, zasad ich tworzenia oraz roli, jaką mogą pełnić w procesie aktywizacji społecznej, a z drugiej nt. działalności obywatelskiej.
Szczególnie wartościowe okazały się drugie 3-dniowe warsztaty wyjazdowe. W pięknej scenerii zabytkowych ruin dawnego dworu „Kossaków”, parku otaczającego dawną stanicę harcerską, (jej kierownikiem w latach przedwojennych był druh „Kamyk” – Aleksander Kamiński – autor „Kamieni na szaniec”) oraz zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Góra Bucze”, uczestnicy projektu szukali natchnienia podczas pisania bajek. Gimnazjaliści swoje pomysły na bajki mogli skonsultować ze specjalistami i przelać je na papier. Dodatkowo pod okiem grafika powstały pierwsze ilustracje opowiadań, które znajdą się w bajkowej publikacji i które później trafią do najmłodszych odbiorców.
Dodatkowo uczestnicy projektu podczas wizyt studyjnych odwiedzili miejsca, w których praktycznie realizuje się zasady demokracji, partycypacji i aktywności obywatelskiej.
W oparciu o wiedzę merytoryczną oraz doświadczenia praktyczne uczniowie napisali bajki. Wśród 28 tekstów zaopiniowanych pozytywnie i oddanych do druku znalazło się 12 bajek, których autorami są krzanowiccy gimnazjaliści. Teraz nadesłane bajki zostaną nagrane (znani lokalni przedstawiciele kultury, edukacji, polityki, biznesu użyczą swojego głosu) i wydane w formie audiobooków oraz publikacji z ilustracjami uczniów. Tak opublikowane bajki trafią do naszych przedszkolaków.
Udział w projekcie był dla uczniów zupełnie nowym doświadczeniem i zapewne przyczyni się do upowszechnienia bajki obywatelskiej jako formy nauki, która w prosty i przyjazny sposób przybliży maluchom tak istotne kwestie jak: demokracja, pomoc słabszym czy współdziałanie dla dobra ogółu.
Uczniowie realizujący projekt:
-
Tomasz Burban
-
Nikol Burek
-
Laura Ehr
-
Aleksandra Jaskot
-
Sara Lopocz
-
Laura Mosler
-
Dominika Musioł
-
Anna Pośpiech
-
Mateusz Pytel
-
Dominika Sztuka
-
Karolina Znańska.
Opiekun projektu: Marcela Szymańska