Dzień św. Mikołaja w Gimnazjum

6 grudnia jest dniem szczególnym w naszej szkole. Na ten dzień przypada bowiem wspomnienie św. Mikołaja.  Na pograniczu polsko-czeskim zachowały się jeszcze archaiczne formy kultu biskupa z Miry, znanego z wielkiej dobroci i miłosierdzia względem ubogich. Badania kulturoznawcze nad kultem świętego na naszym obszarze zapoczątkowała w latach 90. XX wieku dyrektor Kornelia Lach.

Wizerunki świętego Mikołaja, patrona bydła i innego żywego dobytku, licznie odnaleźć można na obrazach, rzeźbach, figurach czy chorągwiach kościelnych. W wiejskiej dzielnicy Krzanowic znajduje się XVIII-wieczny wotywny kościół p.w. św. Mikołaja, do którego co roku, od co najmniej dwa i pół wieku, organizuje się procesję konną ku czci tego świętego – jedyną taką w diecezji opolskiej. Genezy tego zwyczaju upatruje się w fakcie uratowania bydła od pomoru, który w tamtych czasach był największym nieszczęściem dla gospodarzy. Co roku w procesji tej czynny udział biorą uczniowie klas pierwszych Gimnazjum wraz z panią dyrektor i wychowawcami klas. Tak było również i w tym roku. Kiedy po uroczystej mszy św. uczniowie wrócili do szkoły, odbyła się akademia mikołajkowa, wpisująca się w tradycyjny kalendarz uroczystości szkolnych, a przygotowana przez uczniów Samorządu Gimnazjalnego (pod kierunkiem opiekuna p. Aleksandry Osadnik).

Wstępem do akademii była prezentacja multimedialna, która przybliżyła życie i działalność św. Mikołaja. Dotychczas nie wszyscy uczniowie wiedzieli, iż był to charyzmatyczny święty, który nie ma nic wspólnego ze współczesnym wizerunkiem Mikołaja w czerwonym kubraczku.

Następnie Mikołaj wręczył prezenty nauczycielom, które przygotowały wcześniej elfy z Samorządu Gimnazjalnego.

Młodzież otrzymała słodki poczęstunek, który uprzednio „musiała wykupić”, prezentując krótki, ale zabawny program artystyczny.

Ten dzień przebiegał w naszej szkole w sympatycznej, przedświątecznej atmosferze.

Aleksandra Osadnik, Marcela Szymańska

Skip to content