Dzień regionalny w terenie – wycieczka rowerowa klasy 5 a

3 czerwca br.  wraz z naszą wychowawczynią (p. Marcelą Szymańską) i nauczycielem wychowania fizycznego (p. Zbigniewem Szymańskim) udaliśmy się na wycieczkę rowerową po gminie Krzanowice. Naszym celem była Izba Regionalna w Borucinie, w której p. dr Kornelia Lach w ciekawy sposób opowiedziała nam o zbiorach, okolicznościach założenia muzeum, o lokalnych tradycjach dorocznych. W dowód wdzięczności wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej.

Po krótkiej przerwie śniadaniowej ruszyliśmy w stronę bramy wjazdowej do byłej posiadłości rodziny Lichnowskich (tam nasza wychowawczyni opowiedziała nam o znaczeniu tej zamożnej rodziny w rozwoju gospodarczym pogranicza śląsko-morawskiego), następnie udaliśmy się do nowo otwartej piekarni w Bojanowie. Z wielką przyjemnością wysłuchaliśmy opowieści p. Renaty i p. Grzegorza o okolicznościach zakupu domu, w którym przed II wojną światową funkcjonowała miejscowa piekarnia i pomyśle na otwarcie jej po raz drugi. W ten sposób historia zatoczyła koło. Pan Grzegorz jest z wykształcenia piekarzem, uczył się fachu pod okiem znakomitego mistrza, dzięki czemu dzisiaj w Bojanowie możemy zakupić zdrowe tradycyjne pieczywo (na zakwasie, bez polepszaczy). Dzięki życzliwości właścicieli mogliśmy zwiedzić piekarnię i poznać proces produkcji i wypieku pieczywa. Dowiedzieliśmy się, że piekarnia Bojanów jest piekarnią rzemieślniczą nastawioną nie na masową produkcję, ale na zaspokojenie potrzeb lokalnej społeczności. Właściciele przyjęli nas z życzliwością. Zostaliśmy też poczęstowani przepysznymi ,,kreplami”, które rozpływały się w ustach, więc zjedliśmy je ze smakiem. Taka lekcja w terenie dała nam więcej niż siedzenie w szkolnej ławce, bo dowiedzieliśmy się w praktyczny sposób o historii naszej małej ojczyzny.

Dziękujemy naszym mamom: p. Zofii Filus i p. Joannie Chmielewskiej, że zgodziły się nam towarzyszyć, sprawując jednocześnie opiekę nad nami.

Wdzięczni uczniowie klasy 5 a wraz z wychowawczynią 

PS Fotorelacja w zakładce: ,,Galeria”.

Skip to content