Dzień Górnika w klasach I-III Szkoły Podstawowej

Barbórkę na Śląsku tradycyjnie obchodzimy 4 grudnia. Uczniowie klas I-III SP w ZS w Krzanowicach Dzień Górnika świętowali 7 grudnia br. Wtedy to w szkole spotkali się z emerytowanymi górnikami: panem Janem Kopel i panem Janem Kawką. Klasa II b wraz z wychowawczynią panią J. Śliż przygotowała krótki występ artystyczny. Były wiersze o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika, św. Barbarze, produktach otrzymywanych z węgla oraz zagrana przez dziewczynki na fletach melodia. Wszystkie dzieci  mogły razem z górnikami „pomaszerować w defiladzie”, naśladując ich ruchy do słów piosenki „Idzie górnik drogą”. Zaproszonym gościom zaśpiewano „Sto lat”, wręczono laurki i złożono życzenia.

W miłej atmosferze górnicy odpowiadali na zadawane im pytania. Opowiadali o trudnej i niebezpiecznej pracy górników dawniej i dziś. Wspomnieli także o Skarbniku, legendarnym duchu kopalni. Były też relacje z ich osobistych przeżyć i czas na kilka wspomnień.

Myślimy, że szkolną Barbórkę zaliczyć można do udanych spotkań, a wszystkim górnikom życzyć należy dużo zdrowia, odwagi i stałej pomocy ze strony ludzi, św. Barbary oraz Skarbnika.

Jolanta Śliż

Skip to content